Extended disc – test na typ osobowości

Pragnienie poznania siebie jest bardzo charakterystyczne dla każdego z nas. To dlatego tak często decydujemy się na wykonanie różnych testów osobowości. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że większość tego, co znajdziemy w Internecie jest dość kiepska i nie niesie ze sobą jakiś szczególnych informacji. Warto jednak wykonać jeden profesjonalny test a mianowicie – Extended DISC.

Gamma - Extended disc - test na typ osobowości

 
Extended disc - test na typ osobowości

Pragnienie poznania siebie jest bardzo charakterystyczne dla każdego z nas. To dlatego tak często decydujemy się na wykonanie różnych testów osobowości. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że większość tego, co znajdziemy w Internecie jest dość kiepska i nie niesie ze sobą jakiś szczególnych informacji. Warto jednak wykonać jeden profesjonalny test a mianowicie - Extended DISC.

Extended DISC - przydatne narzędzie w pracy

Co warto o nim szczególnie wiedzieć to fakt, że wykonanie tego testu ma szczególny sens w korporacjach, zespołach oraz firmach. Opowiedzmy jednak wcześniej o samym teście. Otóż wyróżniono w nim 4 podstawowe typy charakteru. Mówiąc dokładniej - wyobraźmy sobie dwie osie, pionową i poziomą. Pionowa określa sposób postrzegania rzeczywistości i analizę. Im bardziej do góry, tym dana osoba bardziej kieruje się chłodnymi, analitycznymi decyzjami zaś im bardziej w dół tym dana osoba raczej kieruje się emocjami, subiektywizmem. Teraz przejdźmy do osi poziomej. Im bardziej na prawo, tym dana osoba kieruje się raczej intuicją, a myśli "ogółem". Zaś w lewo to osoby bardziej kierujące się zmysłami, szczegółowe. Te dwie osie dzielą nam powierzchnię na cztery kwadranty - cztery osobowości.

Profil osobowości według extended DISC

Jak dokładniej można zdefiniować te cztery typy charakteru?

Prawy górny kwadrant - tu mamy przede wszystkim osoby bardzo dominujące. Są to różni liderzy, pionierzy, kierownicy. Najczęściej takie osoby są dość nieustępliwe, lubią rywalizację i władzę. Motywuje ich możliwość wygranej, władza. Ponadto osoby o tym typie charakteru zawsze się gdzieś śpieszą, robią wiele projektów na raz, lubią dyscyplinę, rywalizację, nie zawsze są uprzejmi. Warto jeszcze dodać, że nieraz takie osoby są także dość wybuchowe i że własne opinie komunikują jako fakty.

Prawy dolny kwadrant - to osoby bardzo społeczne, towarzyskie, otwarte i kipiące nowymi pomysłami, kreatywne. Są często bardzo przekonujące i wpływają motywująco na innych. Mogą być często świetnymi trenerami. Podchodzą do wielu spraw bardzo entuzjastycznie, koncentrują się raczej na pozytywach, doskonale inspirują innych, są bardzo żywiołowe, energiczne, dużo wokół nich się dzieje.

Lewy dolny kwadrant - ten profil osobowości pełen jest spokoju i realizmu. Są to osoby często emanujące spokojną siłą, dobrzy słuchacze, którzy mają dobrze zdefiniowane cele w życiu i za nimi podążają. Ponadto osoby o takim typie charakteru stanowią prawdziwe wsparcie dla innych. Mogą być mentorami, coachami, dobrze potrafią przekazać swoją wiedzę.

Lewy górny kwadrant - to z kolei perfekcjoniści, ceniący systematykę, analizę. Są to osoby analityczne, ostrożne, logiczne, przestrzegające zasad, lubiące stworzyć gruntowny plan i trzymać się go, skupiające się na detalach, nie przepadające za dyskusjami o abstrakcyjnych sprawach.

Psychologia analityczna, czyli pułapki Extended DISC

Wydawać by się mogło, czytając powyższą analizę, że najlepszymi liderami są osoby czerwone. Otóż to pierwszy błąd, jaki popełniamy. Przede wszystkim bowiem zaznaczyć należy, że po pierwsze - ten test wskazuje jedynie na dominujący typ osobowości, każdy z nas ma ich tak naprawdę dwa, trzy w sobie, a po drugie - do różnych zadań i różnych zespołów przydają się różni szefowie. Dobrym liderem może być zarówno osoba dominująca, jak i ta, która świetnie motywuje, ta która wspiera i zapewnia "stałą siłę" oraz ta która jest doskonałym strategiem.

Drugi błąd, jaki popełniamy to to, że właśnie nadmiernie wierzymy takim testom. Otóż one mają na celu pomóc nam odkryć nasze predyspozycje, to do czego najbardziej się nadajemy, nasze zalety i mocne strony. Pokażą nam też ogólnie, w jaki sposób myślimy np. osoby które okazały się być w prawym dolnym kwadrancie zrozumieją, czemu planowanie i strategia nigdy nie były ich najmocniejszą stroną, jednak to nie oznacza, że niczego nie osiągną - po prostu w inny sposób osiągają swoje cele niż poprzez dokładną ich analizę! Zatem takie testy jak najbardziej warto robić, niemniej jednak pamiętajmy, że służą one raczej rozplanowaniu zadań, dopasowaniu do siebie zespołów, odkrycia talentów i sposobu działania pracowników, a nie że stanowią prawdziwą wyrocznię i jak mamy za dużo osób dominujących w grupie, to koniecznie trzeba kogoś wyrzucić!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.