Extended disc - test na typ osobowości
Pragnienie poznania siebie jest bardzo charakterystyczne dla każdego z nas. To dlatego tak często decydujemy się na wykonanie różnych testów osobowości. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że większość tego, co znajdziemy w Internecie jest dość kiepska i nie niesie ze sobą jakiś szczególnych informacji. Warto jednak wykonać jeden profesjonalny test a mianowicie - Extended DISC.
Extended DISC - przydatne narzędzie w pracy
Co warto o nim szczególnie wiedzieć to fakt, że wykonanie tego testu ma szczególny sens w korporacjach, zespołach oraz firmach. Opowiedzmy jednak wcześniej o samym teście. Otóż wyróżniono w nim 4 podstawowe typy charakteru. Mówiąc dokładniej - wyobraźmy sobie dwie osie, pionową i poziomą. Pionowa określa sposób postrzegania rzeczywistości i analizę. Im bardziej do góry, tym dana osoba bardziej kieruje się chłodnymi, analitycznymi decyzjami zaś im bardziej w dół tym dana osoba raczej kieruje się emocjami, subiektywizmem. Teraz przejdźmy do osi poziomej. Im bardziej na prawo, tym dana osoba kieruje się raczej intuicją, a myśli "ogółem". Zaś w lewo to osoby bardziej kierujące się zmysłami, szczegółowe. Te dwie osie dzielą nam powierzchnię na cztery kwadranty - cztery osobowości.
Profil osobowości według extended DISC
Jak dokładniej można zdefiniować te cztery typy charakteru?
Prawy górny kwadrant - tu mamy przede wszystkim osoby bardzo dominujące. Są to różni liderzy, pionierzy, kierownicy. Najczęściej takie osoby są dość nieustępliwe, lubią rywalizację i władzę. Motywuje ich możliwość wygranej, władza. Ponadto osoby o tym typie charakteru zawsze się gdzieś śpieszą, robią wiele projektów na raz, lubią dyscyplinę, rywalizację, nie zawsze są uprzejmi. Warto jeszcze dodać, że nieraz takie osoby są także dość wybuchowe i że własne opinie komunikują jako fakty.
Prawy dolny kwadrant - to osoby bardzo społeczne, towarzyskie, otwarte i kipiące nowymi pomysłami, kreatywne. Są często bardzo przekonujące i wpływają motywująco na innych. Mogą być często świetnymi trenerami. Podchodzą do wielu spraw bardzo entuzjastycznie, koncentrują się raczej na pozytywach, doskonale inspirują innych, są bardzo żywiołowe, energiczne, dużo wokół nich się dzieje.
Lewy dolny kwadrant - ten profil osobowości pełen jest spokoju i realizmu. Są to osoby często emanujące spokojną siłą, dobrzy słuchacze, którzy mają dobrze zdefiniowane cele w życiu i za nimi podążają. Ponadto osoby o takim typie charakteru stanowią prawdziwe wsparcie dla innych. Mogą być mentorami, coachami, dobrze potrafią przekazać swoją wiedzę.
Lewy górny kwadrant - to z kolei perfekcjoniści, ceniący systematykę, analizę. Są to osoby analityczne, ostrożne, logiczne, przestrzegające zasad, lubiące stworzyć gruntowny plan i trzymać się go, skupiające się na detalach, nie przepadające za dyskusjami o abstrakcyjnych sprawach.
Psychologia analityczna, czyli pułapki Extended DISC
Wydawać by się mogło, czytając powyższą analizę, że najlepszymi liderami są osoby czerwone. Otóż to pierwszy błąd, jaki popełniamy. Przede wszystkim bowiem zaznaczyć należy, że po pierwsze - ten test wskazuje jedynie na dominujący typ osobowości, każdy z nas ma ich tak naprawdę dwa, trzy w sobie, a po drugie - do różnych zadań i różnych zespołów przydają się różni szefowie. Dobrym liderem może być zarówno osoba dominująca, jak i ta, która świetnie motywuje, ta która wspiera i zapewnia "stałą siłę" oraz ta która jest doskonałym strategiem.
Drugi błąd, jaki popełniamy to to, że właśnie nadmiernie wierzymy takim testom. Otóż one mają na celu pomóc nam odkryć nasze predyspozycje, to do czego najbardziej się nadajemy, nasze zalety i mocne strony. Pokażą nam też ogólnie, w jaki sposób myślimy np. osoby które okazały się być w prawym dolnym kwadrancie zrozumieją, czemu planowanie i strategia nigdy nie były ich najmocniejszą stroną, jednak to nie oznacza, że niczego nie osiągną - po prostu w inny sposób osiągają swoje cele niż poprzez dokładną ich analizę! Zatem takie testy jak najbardziej warto robić, niemniej jednak pamiętajmy, że służą one raczej rozplanowaniu zadań, dopasowaniu do siebie zespołów, odkrycia talentów i sposobu działania pracowników, a nie że stanowią prawdziwą wyrocznię i jak mamy za dużo osób dominujących w grupie, to koniecznie trzeba kogoś wyrzucić!