Jak budować autorytet

Jedni rodzą się liderami i przywództwo mają we krwi. Inni zaś muszą sobie wypracować szacunek i poważanie w zespole. Często zdarza się tak, że chcąc lub potrzebując awansować kogoś na stanowisko kierownicze wybór przebiega między osobą o odpowiednich predyspozycjach do prowadzenia grupy, lecz niekoniecznie będącej mistrzem w swojej dziedzinie, a osobą o solidnych podstawach merytorycznych, lecz nieposiadającej poparcia grupy. 
   
  Jedni rodzą się liderami i przywództwo mają we krwi. Inni zaś muszą sobie wypracować szacunek i poważanie w zespole. Często zdarza się tak, że chcąc lub potrzebując awansować kogoś na stanowisko kierownicze wybór przebiega między osobą o odpowiednich predyspozycjach do prowadzenia grupy, lecz niekoniecznie będącej mistrzem w swojej dziedzinie, a osobą o solidnych podstawach merytorycznych, lecz nieposiadającej poparcia grupy.

  To kto finalnie zostanie awansowany zależy oczywiście od przełożonego, jednak warto wiedzieć, że żadna z tych dwóch potencjalnych wad nie jest przeszkodą dyskwalifikującą.
   
  Zarówno wiedzę merytoryczną, jak i kompetencje miękkie można pozyskać uczestnicząc w szeregu szkoleń czy warsztatów, jednak jedną rzecz należy sobie wypracować samemu – poważanie wśród podwładnych. Zatem jak budować autorytet?

  Przede wszystkim zależy to od tego, czy jest się osobą awansowaną spośród zespołu i teraz zostaje się jego szefem, czy obejmuje się przywództwo nad zupełnie nową grupą. Bardzo trudno zbudować autorytet pośród ludzi, z którymi do tej pory się współpracowało, jeżeli nie jest się niejako namaszczonym przez zespół, ale nie jest to niewykonalne.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

  Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

  Przede wszystkim istotne jest to, by nie (mówiąc kolokwialnie) zadzierać nosa i nagle z dnia na dzień wymagać poważania i odnoszenia się już nie jak do kolegi z zespołu a szefa. Budowanie autorytetu będzie tu trwało nawet kilka miesięcy, jeśli nie lat (w zależności od podejścia zespołu). Nieco łatwiejsze zadanie czeka osobę, która została kierownikiem zupełnie innego zespołu (chodzi o skład osobowy) niż do tej pory pracowała. Tu niejako ma kredyt na autorytet. Czy go utrzyma lub umocni zależy od podejścia i codziennych działań.
   
  Ważna jest tu głównie konsekwencja, widoczne zaangażowanie w pracę zespołu i sprawiedliwe traktowanie podwładnych. Każdy pracodawca powinien pamiętać, że to czy mianowani przez niego szefowie zespołów mają autorytet wśród swoich pracowników wpływa również na to jak on sam jest oceniany. Dlatego też warto zainwestować i wyposażyć swoich menadżerów w wiedzę z zakresu budowania autorytetu i zarządzania zespołem.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.