Jak być szefem i menedżerem?

Praca w zespołach nigdy nie należała do tych najłatwiejszych. Częste odmienne poglądy, konflikty czy trudności w organizacji pracy to zaledwie kilka problemów jakie można spotkać kiedy odpowiadamy za pracę w zespole. Dobrze skoordynowany i współpracujący zespół to jednak podstawa w pracy opartej na zespole.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak być szefem i menedżerem?

Praca w zespołach nigdy nie należała do tych najłatwiejszych. Częste odmienne poglądy, konflikty czy trudności w organizacji pracy to zaledwie kilka problemów jakie można spotkać kiedy odpowiadamy za pracę w zespole. Dobrze skoordynowany i współpracujący zespół to jednak podstawa w pracy opartej na zespole. Niekiedy jednak przywódcy takich zespołów mają nie lada problemy w zarządzaniu zespołem. Problemów może być wiele i o rożnych podłożach. Niekiedy wina leży po stronie osoby odpowiadającej za zespół, innym razem winny jest zespół. Próbuje on wymusić swoje pomysły na organach zarządzających. Innym razem problem stanowią konflikty wewnątrz zespołu przez co nie ma skutecznej komunikacji i efektywnej pracy.

Niekiedy pojawia się jednak pytanie czy zarządzania zespołem można się nauczyć? Otóż, tak. Kierownictwo to w sporej mierze wiedza teoretyczna którą można bez problemu przekazywać i jej uczyć. Kwestią są tylko indywidualne cechy każdej osoby. Nie każdy nadaje się w 100% na kierownika zespołu. Lecz to można zaobserwować na początku szkolenia. Przywództwo szkolenia przeznaczone są zarówno dla osób które chcą podnieść swoje kwalifikacje jak również dla tych którzy skierowani są na nie przez pracodawców. Stosunkowo nowo powstałym zawodem, który w świecie korporacji cieszy się rosnącą popularnością to triber. Stosunkowo nowo powstały zawód tyczy się korporacji i zespołów.

Zadaniem tribera będzie w głównym stopniu komponowanie zespołów osób do wykonywania konkretnych zadań w firmie. Będą z jego usług korzystać firmy które będą potrzebować pomocy w dobraniu osób do właśnie danej grupy. Jeśli jego zespoły będą efektywne może on liczyć na długą współpracę. Taka osoba musi mieć bardzo dobry kontakt z ludźmi jak i pracodawcami. Powinna dobrze radzić sobie w czasie stresowych sytuacji jak i w czasie jego barku. Mile widzianą cechą jest umiejętność perswazji, bez której zarządzie zespołem nie będzie mogło mieć miejsca. Do tej pory większość organizacji wychodziło z założenia, że nie ma nic złego w zlecaniu innej firmie wykonania „fizycznej” części pracy, o ile „mózg” organizacji (menedżerowie) pozostaje w jej wnętrzu. W przyszłości ulegnie to dużym zmianą i to firmy zewnętrzne będą odpowiedzialne za wiele kwestii zwianymi z funkcjonowaniem firmy i ludźmi wchodzącymi w jej skład. Innym razem to oni będą ich wybierać do składów zespołów i nie będzie to niczym dziwnym. Warto więc już teraz pomyśleć o dokształceniu się w celu bycia bardzo pożądanym przez pracodawców pracownikiem. Innym świetnym sposobem na podniesienie kwalifikacji, jeśli lubicie pracę w zespole to budowanie zespołu szkolenia.

Odpowiedni zespół jest podstawą w działaniu wielu firm, w wielu branżach, przez co popyt ma managerów jest bardzo duży i praktycznie nie słabnie. Jeśli tylko lubisz ludzi i jesteś gotów nimi kierować to budowanie zespołu szkolenia będzie jak najbardziej dla ciebie. Przywództwo w zarządzaniu to kolejny z bardziej popularnych kierunków szkoleniowych. Dlaczego ? Ponieważ jest ono bardzo ważne. Bez niego niekiedy nie można zaprowadzić ładu w zespole, który nie pracuje efektywnie. Przywództwo w zarządzaniu to również podejmowanie decyzji w zespole oraz wybieranie propozycji które na dany moment są najlepsze a co za tym idzie odrzucanie tych niewłaściwych. Ważne są również style przywództwa, podstawowe są trzy. Pierwszy to styl demokratyczny. Łączy ze sobą wszystkich współpracowników. Zdanie każdego z nich jest tak samo istotne i brane pod uwagę.

Szef wysłuchuje wszystkich racji, podejmując decyzję. Bardzo ważny jest dialog między kadrą zarządzającą a pracownikami. Atmosfera jest pozytywna a co za tym idzie wszystkim dobrze się pracuje. Styl liberalny to drugi styl przywództwa. Szef nie ocenia efektów pracy zespołu, nie konsultuje pomysłów oraz nie rozlicza wykonanych zadań. Taki styl przywództwa, zazwyczaj bardziej szkodzi firmie niż jej pomaga. Ostatnim stylem jest styl przywództwa autokratyczny. Szef nie ufa swoim pracownikom i zakłada, że jeżeli nie będą pilnowani oraz nie dostaną dokładnych wytycznych co do wykonywanych zadań, z pewnością zaczną uchylać się od pracy i przestaną wykonywać swoje obowiązki. Wszystkie te szkolenia pozwolą wam podnieść swoje kwalifikacje na tyle aby być bardzo poszukiwanym pracownikiem i zarabiać bardzo dużo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.