Jak kierować pracownikami, by praca była efektywna?

Nie da się ukryć, że współcześnie wiele osób decyduje się założyć własną firmę. Prowadzenie własnej, dobrze prosperującej firmy nie jest jednak zadaniem łatwym. Nietrudno zauważyć, że sukces firmy zależy od wielu różnorakich czynników. Na niektóre z nich właściciele firmy mają wpływ, a na inne nie.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak kierować pracownikami, by praca była efektywna?

Nie da się ukryć, że współcześnie wiele osób decyduje się założyć własną firmę. Prowadzenie własnej, dobrze prosperującej firmy nie jest jednak zadaniem łatwym. Nietrudno zauważyć, że sukces firmy zależy od wielu różnorakich czynników. Na niektóre z nich właściciele firmy mają wpływ, a na inne nie. Nie da się ukryć, że bardzo ważna jest odpowiednia promocja dóbr oraz usług oferowanych przez firmę. Nie mniej ważna jest również dbałość o to, by oferowana usługa lub produkt były dobrej jakości. Dobrze byłoby również, gdyby w naszej firmie pracowali pracownicy, którzy są właściwie wykształceni. Oczywiście najlepiej byłoby zatrudniać osoby posiadające doświadczenie zawodowe. Doświadczenie jest szczególnie ważne, jeżeli poszukujemy osoby na stanowisko kierownicze.

Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych odpowiadają bowiem za pracę całego zespołu. Szkolenia dla team leaderów są bardzo ważne, gdyż pomagają menedżerom w zrozumieniu specyfiki ich pracy. Zarządzanie zespołem pracowniczym nie jest rzeczą łatwą. Wymaga dużej odporności na stres, stanowczości oraz autorytetu. Oczywiście znacznie łatwiej mają osoby, które są z natury pewne siebie oraz śmiałe. Najtrudniej mają rzecz jasna osoby podatne na stres. Każdy młody menedżer chciałby od razu poznać odpowiedz na pytanie jak kierować pracownikami. I choć wspomniane już szkolenia mogą być pomocne, nie da się ukryć, że każdy menedżer musi niejako wypracować własny styl zarządzania zespołem pracowniczym.

Wyróżnić można różne style zarządzania. Ważne jednak jest to, by styl rządzenia dopasować do swojego charakteru. Zdobycie autorytetu to jednak kluczowa kwestia niezależnie od tego, który styl zarządzania wybierzemy. Aby zdobyć autorytet trzeba umieć pogodzić stanowczość z wyrozumiałością. Stanowczy szefowie zespołów formułują polecenia w sposób zrozumiały i rzetelny. Nie pozwalają podwładnym na nieuzasadniony sprzeciw. Warto jednak pamiętać, że czasem nasi podwładni mogą mieć dobre pomysły. Warto wówczas byłoby ich wysłuchać. Pomocne może być również autorytet managera szkolenie. Doświadczony oraz wykwalifikowany szkoleniowiec zadba o to, byśmy jak najwięcej wynieśli ze szkolenia. Nie warto jednak zapominać o pracy nad sobą. Tylko codzienna praca nad sobą pozwala osiągnąć długofalowy sukces.

Aby móc pracować nad sobą, należy być świadomym swoich dobrych oraz złych stron. Bardzo pomocne może być wypisanie na kartce papieru swoich słabości oraz atutów. Najważniejsza jest rzecz jasna praca nad swoimi słabościami. Bardzo niebezpieczne jest jednak niedocenianie swoich zalet. Jeżeli jesteśmy z natury nieśmiali, dobrze byłoby popracować nad pewnością siebie. Dzięki codziennym ćwiczeniom dowiemy się jak kierować zespołem i rozmawiać z pracownikami. Jeżeli nie możemy poradzić sobie sami, dobrym pomysłem będzie coaching. Profesjonalny coach z całą pewnością pomoże nam poradzić sobie z naszymi trudnościami.

Coaching oraz doradztwo zawodowe pomoże nam również zrozumieć jak kierować ludzmi w pracy. Warto jednak zadbać o znalezienie doświadczonego coacha. Dobrze jest przejrzeć strony internetowe poszczególnych specjalistów i zapoznać się z opiniami klientów. Podsumowując zebrane wyżej rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że kierowanie pracownikami nie jest zadaniem łatwym. Jeżeli jednak będziemy nad sobą pracować, jesteśmy w stanie nauczyć się skutecznie kierować naszym zespołem pracowniczym. Osoba kierująca zespołem musi być stanowcza oraz wyrozumiała. Nie warto nadmiernie karać pracowników ani nadmiernie im pobłażać. Bardzo ważna jest również stała praca nad pokonywaniem własnych słabości.

Aby móc pokonywać własne słabości, konieczne ich poznanie ich. Dobrze byłoby wypisać je sobie na kartce papieru. Dobrze byłoby brać również regularny oraz systematyczny udział w szkoleniach, dzięki którym dowiemy się jak zbudować autorytet. Poznamy również zasady skutecznego kierowania zespołem pracowniczym. Dobrze byłoby również skorzystać z pomocy profesjonalnego coacha, jeżeli czujemy takową potrzebę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.