Jak wygląda opis stanowiska HR Business Partnera?

W każdej firmie dzisiaj jest bardzo wiele przeróżnych stanowisk. Wiele z nich opisanych jest po angielsku i w efekcie często nie bardzo wiadomo, co one w zasadzie oznaczają. Co więcej – często także trudno jest znaleźć odpowiedniki różnego rodzaju prac w języku polskim. Jednym z takich niezrozumiałych sformułowań jest HR Business Partner.

Gamma - Jak wygląda opis stanowiska HR Business Partnera?

 
Jak wygląda opis stanowiska HR Business Partnera?

W każdej firmie dzisiaj jest bardzo wiele przeróżnych stanowisk. Wiele z nich opisanych jest po angielsku i w efekcie często nie bardzo wiadomo, co one w zasadzie oznaczają. Co więcej - często także trudno jest znaleźć odpowiedniki różnego rodzaju prac w języku polskim. Jednym z takich niezrozumiałych sformułowań jest HR Business Partner. Co to jest w ogóle za osoba? Czym się ona zajmuje? Jakie są jej zadania? Jak wygląda praca na tym stanowisku? A w końcu - jak zostać taką osobą?

HR Business Partner opis stanowiska

Na początek warto powiedzieć w ogóle HR Business Partner co to za stanowisko. Otóż w gruncie rzeczy naprawdę trudno zdefiniować taką osobę. Próbowano przetłumaczyć dane stanowisko i wyszło coś w rodzaju - Partner Biznesowy do spraw zarządzania zasobami ludzkimi. Generalnie łatwiej podjąć się opisu, kim HR Business Partner niż próbować znaleźć jednoznaczną definicję.

Generalnie rzecz ujmując pomysł na to, że jest potrzebny ktoś więcej niż tylko standardowy dział kadr pojawił się już w latach 90. Wtedy także powstało stanowisko HR Business Partner. Ujmując rzecz skrótowo, można powiedzieć, że jest to osoba zajmująca się wsparciem firmy w zakresie zarządzania. Ta osoba nie ma pod sobą żadnego zespołu, a jednocześnie zajmuje dość wysokie stanowisko - jest niejako delikatnie nad osobami zarządzającymi działem hr czy innymi, pokrewnymi działami. Taka osoba ma być nieco "z boku", posiadać więcej kompetencji miękkich, wejść z nowym spojrzeniem w zhierarchizowaną strukturę kadr.

HR Business Partner - kompetencje i zadania

Chcąc dokładniej odpowiedzieć na pytanie HR Business Partner co to za stanowisko, warto zainteresować się poznaniem zadań, jakie takie osoby pełnią w poszczególnych firmach. A zatem przede wszystkim takie osoby wspomagają szeroko rozumiany rozwój pracowników. Doradzają, jakie szkolenia w jakim sektorze, komu co jest potrzebne, jakie kursy mogą mieć znaczenie dla wzrostu efektywności pracy itp. Dalej HR Business Partner zajmuje się również kwestiami czysto organizacyjnymi oraz kulturą organizacji. Do jego zadań zalicza się także zarządzanie talentami, komunikację wewnętrzną, motywowanie finansowe oraz pozafinansowe pracowników. Rzadziej, choć czasami także, HR Business Partner zajmuje się rekrutacją i selekcją oraz zarządzaniem konfliktem.

Jak zatem widać HR Business Partner to bardzo specyficzna osoba. Jednocześnie jest ona poza oficjalnym systemem kadr, a zatem niejako jest osobą z zewnątrz, która może spoglądać na wszystko świeżym okiem. Dalej - funkcjonuje pomiędzy różnymi sektorami w firmie niejako je spajając. Wyobraźmy sobie teraz sołtysa - on też niejako zna wszystkich mieszkańców wsi, ich zawody. Oni widzą tylko swoje małe poletko i trudno na tej podstawie podejmować decyzje. On zaś widzi całość i wie, że np. skoszenie danego pola i położenie drogi może utrudnić życie jednej rodzinie, ale pozostałym przyniesie wiele zysków.

To proste porównanie odnosi się właśnie do funkcji HR Business Partner - jest on bowiem jednocześnie niejako "nad" i "pomiędzy". Dzięki temu właśnie płynnie przechodzi od jednego sektora do drugiego, obserwując ich działanie z zewnątrz, mając większą wiedzę i możliwości, widząc, jakie działania trzeba podjąć.

HR Business Partner jak zostać?

Generalnie HR Business Partner to całkiem opłacalne finansowo stanowisko i bardzo ciekawa praca. Jak zatem nim zostać? Obecnie niektóre uczelnie otwierają specjalne kierunki, mające właśnie przysposobić do takiej pracy, jednak tu liczą się ciągle najbardziej pewne umiejętności miękkie. Do szczególnie potrzebnych zaliczana jest orientacja biznesowa, umiejętności interpersonalne, umiejętność rozwiązywania problemów, komunikacji, odporność na stres, promowanie i wdrażanie inicjatyw. Można zatem iść na coś takiego, jak HR Business Partner szkolenie. Wówczas na pewno dowiemy się, jakie dokładnie są zadania na tym stanowisku, jak wszystko wygląda pod kątem prawnym itp. Warto jednakże również zainteresować się innymi szkoleniami, z zakresu właśnie wspomnianych wyżej kompetencji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.