Na czym polega zasada Pareto?

Zasada Pareto mówi o tym, że 80 procent wyników wypływa tylko z 20 procent przyczyn. Interpretacja tej zasady udowadnia, że za pomocą mniejszych środków oraz mniejszego wysiłku możliwe jest osiągnięcie znacznie większych korzyści oraz bardziej zadowalających efektów końcowych. Ta skuteczna zasada jest coraz częściej wykorzystywana w życiu codziennym.

18 kwietnia 2019
zdjęcie - Na czym polega zasada Pareto?

 Na czym polega zasada Pareto?

Zasada Pareto mówi o tym, że 80 procent wyników wypływa tylko z 20 procent przyczyn. Interpretacja tej zasady udowadnia, że za pomocą mniejszych środków oraz mniejszego wysiłku możliwe jest osiągnięcie znacznie większych korzyści oraz bardziej zadowalających efektów końcowych. Ta skuteczna zasada jest coraz częściej wykorzystywana w życiu codziennym.

Coraz powszechniej stosowana zasada Pareto jest bardzo często nazywana zasadą 80/20. Ponadto jest ona określana jako:

  • reguła Pareto,
  • zasada 20 80,
  • zasada Pareta 60 40,
  • prawo Pareto

Warto wiedzieć o tym, że liczb 20 i 80 nie powinno się traktować jako jedyne rozwiązanie. Co prawda są one najczęściej pojawiającą się proporcją w obserwacjach, niemniej równie dobrze może to być nieco większa lub mniejsza wartość.
Biorąc pod uwagę prawo Pareto należy zawsze wychwycić te czynności, które kreują największe efekty, a pominąć przy tym inne, mniej wartościowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w znaczący sposób zwiększyć swoje poszczególne działania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na szkolenie z zarządzania projektami Warszawa. Na szkoleniu zostaną omówienie kluczowe aspekty związane z zarządzaniem projektami wg. PMI: specyfika pracy projektowej, procesy i fazy w projekcie, kamienie milowe, komunikacja w projekcie, zarządzanie ryzykiem i struktura projektu.

Zobacz też zarządzanie czasem szkolenie. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym działem szkoleń menadżerskich.

Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto - sformułowanie prawa Pareto

Schemat leżący u podstaw tej zasady odkrył w 1897 roku włoski ekonomista i socjolog Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto. Otóż w trakcie przeprowadzanych badań przyglądał się on schematom dochodów oraz bogactw w ówczesnej Anglii.
Wówczas to zauważył, że badane przez niego obszary cechowały się wieloma schematami. Po pierwsze zauważył, że większość poszczególnych dochodów oraz bogactw przypada na mniejszość ludzi. Analizując głębiej ten fakt, odkrył dwa kolejne, które to miały jeszcze większe znaczenie.
Ekonomista ten spostrzegł stałą matematyczną regułę między liczbą osób, a wielkością ich dochodów i bogactw, która to była przewidywalnie niezrównoważona.
W dalszej kolejności zauważył powtarzalność tego schematu nierównowagi, bez względu na fakt czy badał dane z różnych krajów, dane historyczne czy też dostępne w jego czasach. W każdym z tych przypadków powtarzał się ten sam schemat nierównowagi.

Zasada Pareto - jej zastosowanie w pracy?

Zasada Pareto jest bardzo istotna dla ludzi związanych z biznesem. Jest tutaj mowa nie tylko o przedsiębiorcach, lecz również o pracownikach.
Działania 80 na 20 mogą w znaczny sposób usprawnić funkcjonowanie firmy oraz całego personelu. Zatem w jaki sposób to zrobić? Otóż na początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w ogromnej mierze tylko poprzez 20 procent naszych działań można uzyskać 80 procent zadowalających wyników. I właśnie dlatego warto się na nich skupić.
I tak pracując w firmie, w której to praca polega w głównej mierze na przeprowadzaniu rozmów telefonicznych z klientami, każdemu z nich poświęcamy sporo czasu, mimo tego, że zauważamy, że w wielu przypadkach tłumaczymy mu coś po raz setny, a nasz wysiłek tak nie przekłada się to na korzystne wyniki końcowe. Wówczas to zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę to tylko 20 procent klientów daje naszej firmie zyski, natomiast pozostali w znikomy sposób na nie wpływają. Zatem jeżeli zrezygnujemy ze współpracy z tymi klientami, którzy to nie przynoszą oczekiwanych zysków, a poświęcimy cały czas wspomnianym 20 procentom, wówczas zwiększymy w znaczny sposób zyski firmy oraz zyskamy więcej wolnego czasu.

Zawsze warto określić zmienne, które to można zmierzyć. Należy wyznaczyć takie czynności, które to faktycznie mogą generować 80 procent rezultatów i nad którymi to warto rzetelnie pracować.

Zasada Pareto – zalety

Dzięki zastosowaniu reguły Pareto w pracy zawodowej można odnaleźć miejsca, w których zanika produktywność oraz efektywność. Wiele osób często nadmiernie skupia się na zadaniach mniej istotnych, z których tak naprawdę można by było zrezygnować, gdyż nic one nie zmienią w funkcjonowaniu firmy. Odnajdując najważniejsze - 20 procent, które to generuje 80 procent zysku, pracownik może tej części świadomie poświecić więcej czasu.
Czasem warto zrezygnować z poszczególnych klientów czy usług, którzy to nie generują oczekiwanych zysków.
Dzięki zastosowaniu zasady Pareto poszczególni pracownicy mogą uporządkować swoją pracę oraz pracować o wiele bardziej efektywnie.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.