Na czym polega zasada Pareto?

Zasada Pareto mówi o tym, że 80 procent wyników wypływa tylko z 20 procent przyczyn. Interpretacja tej zasady udowadnia, że za pomocą mniejszych środków oraz mniejszego wysiłku możliwe jest osiągnięcie znacznie większych korzyści oraz bardziej zadowalających efektów końcowych. Ta skuteczna zasada jest coraz częściej wykorzystywana w życiu codziennym.

Gamma - Na czym polega zasada Pareto?

 
Na czym polega zasada Pareto?

Zasada Pareto mówi o tym, że 80 procent wyników wypływa tylko z 20 procent przyczyn. Interpretacja tej zasady udowadnia, że za pomocą mniejszych środków oraz mniejszego wysiłku możliwe jest osiągnięcie znacznie większych korzyści oraz bardziej zadowalających efektów końcowych. Ta skuteczna zasada jest coraz częściej wykorzystywana w życiu codziennym.

Coraz powszechniej stosowana zasada Pareto jest bardzo często nazywana zasadą 80/20. Ponadto jest ona określana jako:

  • reguła Pareto,
  • zasada 20 80,
  • zasada Pareta 60 40,
  • prawo Pareto

Warto wiedzieć o tym, że liczb 20 i 80 nie powinno się traktować jako jedyne rozwiązanie. Co prawda są one najczęściej pojawiającą się proporcją w obserwacjach, niemniej równie dobrze może to być nieco większa lub mniejsza wartość.
Biorąc pod uwagę prawo Pareto należy zawsze wychwycić te czynności, które kreują największe efekty, a pominąć przy tym inne, mniej wartościowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w znaczący sposób zwiększyć swoje poszczególne działania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na szkolenie z zarządzania projektami. Na szkoleniu zostaną omówienie kluczowe aspekty związane z zarządzaniem projektami wg. PMI: specyfika pracy projektowej, procesy i fazy w projekcie, kamienie milowe, komunikacja w projekcie, zarządzanie ryzykiem i struktura projektu.Zobacz też zarządzanie czasem szkolenie. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym działem szkoleń menadżerskich.

Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto - sformułowanie prawa Pareto

Schemat leżący u podstaw tej zasady odkrył w 1897 roku włoski ekonomista i socjolog Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto. Otóż w trakcie przeprowadzanych badań przyglądał się on schematom dochodów oraz bogactw w ówczesnej Anglii.
Wówczas to zauważył, że badane przez niego obszary cechowały się wieloma schematami. Po pierwsze zauważył, że większość poszczególnych dochodów oraz bogactw przypada na mniejszość ludzi. Analizując głębiej ten fakt, odkrył dwa kolejne, które to miały jeszcze większe znaczenie.
Ekonomista ten spostrzegł stałą matematyczną regułę między liczbą osób, a wielkością ich dochodów i bogactw, która to była przewidywalnie niezrównoważona.
W dalszej kolejności zauważył powtarzalność tego schematu nierównowagi, bez względu na fakt czy badał dane z różnych krajów, dane historyczne czy też dostępne w jego czasach. W każdym z tych przypadków powtarzał się ten sam schemat nierównowagi.

Zasada Pareto - jej zastosowanie w pracy?

Zasada Pareto jest bardzo istotna dla ludzi związanych z biznesem. Jest tutaj mowa nie tylko o przedsiębiorcach, lecz również o pracownikach.
Działania 80 na 20 mogą w znaczny sposób usprawnić funkcjonowanie firmy oraz całego personelu. Zatem w jaki sposób to zrobić? Otóż na początku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w ogromnej mierze tylko poprzez 20 procent naszych działań można uzyskać 80 procent zadowalających wyników. I właśnie dlatego warto się na nich skupić.
I tak pracując w firmie, w której to praca polega w głównej mierze na przeprowadzaniu rozmów telefonicznych z klientami, każdemu z nich poświęcamy sporo czasu, mimo tego, że zauważamy, że w wielu przypadkach tłumaczymy mu coś po raz setny, a nasz wysiłek tak nie przekłada się to na korzystne wyniki końcowe. Wówczas to zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę to tylko 20 procent klientów daje naszej firmie zyski, natomiast pozostali w znikomy sposób na nie wpływają. Zatem jeżeli zrezygnujemy ze współpracy z tymi klientami, którzy to nie przynoszą oczekiwanych zysków, a poświęcimy cały czas wspomnianym 20 procentom, wówczas zwiększymy w znaczny sposób zyski firmy oraz zyskamy więcej wolnego czasu.

Zawsze warto określić zmienne, które to można zmierzyć. Należy wyznaczyć takie czynności, które to faktycznie mogą generować 80 procent rezultatów i nad którymi to warto rzetelnie pracować.

Zasada Pareto – zalety

Dzięki zastosowaniu reguły Pareto w pracy zawodowej można odnaleźć miejsca, w których zanika produktywność oraz efektywność. Wiele osób często nadmiernie skupia się na zadaniach mniej istotnych, z których tak naprawdę można by było zrezygnować, gdyż nic one nie zmienią w funkcjonowaniu firmy. Odnajdując najważniejsze - 20 procent, które to generuje 80 procent zysku, pracownik może tej części świadomie poświecić więcej czasu.
Czasem warto zrezygnować z poszczególnych klientów czy usług, którzy to nie generują oczekiwanych zysków.
Dzięki zastosowaniu zasady Pareto poszczególni pracownicy mogą uporządkować swoją pracę oraz pracować o wiele bardziej efektywnie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.