Negocjacje – teoria kontra praktyka

O negocjacjach słyszymy niemal nieustannie, sami również uczestniczymy w tych procesach każdego dnia. Jednak czym one tak naprawdę są, jak się dzielą oraz jakie są najpopularniejsze techniki wykorzystywane przez mistrzów negocjacji? Ten krótki poradnik przybliży wam pojęcie negocjacji, ich zastosowanie w biznesie oraz poda kilka praktycznych wskazówek dla początkujących negocjatorów.

zdjęcie - Negocjacje – teoria kontra praktyka

 

O negocjacjach słyszymy niemal nieustannie, sami również uczestniczymy w tych procesach każdego dnia. Jednak czym one tak naprawdę są, jak się dzielą oraz jakie są najpopularniejsze techniki wykorzystywane przez mistrzów negocjacji? Ten krótki poradnik przybliży wam pojęcie negocjacji, ich zastosowanie w biznesie oraz poda kilka praktycznych wskazówek dla początkujących negocjatorów.

Pojęcie negocjacji

Negocjacje to rodzaj komunikacji (zazwyczaj dwustronnej), który ma na celu dojście do porozumienia w sposób najbardziej optymalny dla wszystkich uczestników. Negocjatorzy więc mają odrębne zdania na dany temat, w przypadku biznesu wiąże się to zwykle z odmienną wizją rozpoczęcia współpracy. Celem negocjacji jest sprawienie, że zostanie zawarte porozumienie, na które wszystkie ze stron się zgodzą. Oznacza to, że są one dobrowolne, w każdej chwili mogą zostać przerwane a końcowe postanowienia są wiążące dla wszystkich uczestników.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia z negocjacji - weź udział w negocjacyjnej grze i zdobądź praktyczne umiejętności z zakresu negocjacji. Zwiększ pewność siebie, poznaj zasady komunikacji w negocjacjach i skutecznie prowadź rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia z negocjacji.

Mogą Cię również zainteresować: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenia dla sprzedawców.

Techniki negocjacyjne - jak z nich korzystać?

Choć niewątpliwie część umiejętności najlepszych negocjatorów wywodzi się z personalnych, wrodzonych predyspozycji, niektóre taktyki i zachowania możemy wypracować. Oczywiście - ćwiczenia są podstawą. Dobry negocjator jest naturalny i opanowany: dojście do takiego etapu może zająć nieco czasu. Początkowo warto zapoznać się z technikami negocjacyjnymi - a jest ponad 600! Spokojnie, prawdopodobnie nikt nie zna ich wszystkich, a już z pewnością nie ma osoby, która zastosowałaby każdą z nich w swoim życiu.

Warto wybrać dwie lub trzy techniki i je wypróbowywać także w codziennych sytuacjach, które wymagają dojścia do kompromisu: może sprawdzić, w których technikach czujemy się dobrze, a które nie przychodzą nam naturalnie, i tym samym wybrać najlepsze i dopasowane do naszego charakteru.

Sztuka negocjacji, wbrew wszelkim pozorom, jest zarówno naturalna dla każdego człowieka, jak i niezwykle trudna. Chcąc wzmacniać swoje zdolności, możemy skusić się na uczestnictwo w profesjonalnym kursie lub szkoleniu, gdzie poszczególne metody będziemy ćwiczyć pod okiem najlepszych specjalistów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.