Postawa asertywna

Postawa asertywna przez wielu jest rozumiana, jako umiejętność wyrażania własnego zdania tak, by nikogo nie urazić. Jest to również umiejętność obrony swojego zdania i swoich przekonań nawet wtedy, kiedy ktoś próbuje wywrzeć na nas swój wpływ, np. poprzez siłę perswazji. Warto tu jednak zaznaczyć, że to właśnie asertywność pozwala nam obronić się przed perswazją. Zatem, czy postawa asertywna jest dobra, czy zła?

   
  Postawa asertywna przez wielu jest rozumiana, jako umiejętność wyrażania własnego zdania tak, by nikogo nie urazić. Jest to również umiejętność obrony swojego zdania i swoich przekonań nawet wtedy, kiedy ktoś próbuje wywrzeć na nas swój wpływ, np. poprzez siłę perswazji. Warto tu jednak zaznaczyć, że to właśnie asertywność pozwala nam obronić się przed perswazją. Zatem, czy postawa asertywna jest dobra, czy zła?
   
  Dla sprzedawców klient, który cechuje się silną asertywnością to ogromne wyzwanie. Negocjacja jest tak utrudniona, że w niektórych przypadkach nawet niemożliwa. Mimo zastosowania wielu technik, klienta o silnej postawie asertywnej nie łatwo jest przekonać do czegokolwiek. Z punktu widzenia sprzedawcy, osoby asertywne są postrzegane raczej negatywnie, jako osoby trudne do współpracy, których ciężko jest pozyskać.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

  Z drugiej jednak strony, postawa ta jest bardzo przydatna w codziennym życiu i każdy, kto potrafi stanowczo powiedzieć nie, staje się niezależnym i w pełni wolnym człowiekiem. Ponadto, asertywność jako sztuka mówienie "nie" w pewnych szczególnych sytuacjach, a także z istotnych powodów pozwala na wyrażanie swojego zdania i obronę przekonań bez względu na wszystko. Niestety, wciąż jest znana zbyt małej liczbie osób.

  Nawet biorąc pod uwagę fakt, że o asertywności wiele się mówi, to wciąż nie wiele osób potrafi zastosować tę umiejętność w praktyce. Oczywiście z wielką szkodą dla osoby, która nie wiele wie o byciu asertywnym.
   
  W biznesie, to właśnie osoby mało asertywne zazwyczaj są postrzegane jako doskonały materiał na klientów. Nawet niewielką perswazja można wywrzeć wpływ na takiego klienta i przekonać go, że oferowany produkt czy usługa są jemu niezbędne i to najlepiej w większej ilości.

  W przypadku osób mało asertywnych nie potrzeba nawet wyjątkowych technik sprzedaży czy wysokich umiejętności perswazyjnych. Jeśli ktoś nie potrafi odmawiać, w błyskawicznym tempie pozwoli się przekonać do zakupów. Warto jednak dodać, że równie łatwo może stać się ofiarą oszustów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.