Przywództwo organiczne – co oferują szkolenia z tego zakresu?

Do osiągnięcia celu w firmie można stosować różnorodne metody, jednakże wszystkie łączy jedno – w grupie powinien być przywódca, który nada tempo i właściwy kierunek całej pracy. Jednakże wyróżnia się bardzo różnorodne style przywództwa, a jednym z tych które cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością jest z pewnością przywództwo organiczne.

zdjęcie - (the_title())

 
Przywództwo organiczne - co oferują szkolenia z tego zakresu?

Do osiągnięcia celu w firmie można stosować różnorodne metody, jednakże wszystkie łączy jedno – w grupie powinien być przywódca, który nada tempo i właściwy kierunek całej pracy. Jednakże wyróżnia się bardzo różnorodne style przywództwa, a jednym z tych które cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością jest z pewnością przywództwo organiczne.

Czym charakteryzuje się przywództwo organiczne?

Ta forma przywództwa cechuje się tak w zasadzie brakiem jednego, wyróżnionego przywódcy. Podstawowym założeniem jest przede wszystkim to, iż grupa, a ściślej mówiąc tworzący ją ludzie mają takie same pozycje i nikt nie piastuje stanowiska kierowniczego. Nie oznacza to jednak że każdy robi co mu przyjdzie do głowy. Zazwyczaj pracami zespoły w danej chwili kieruje tak zwany triber, czyli osoba posiadająca zazwyczaj największe doświadczenie niezbędne przy aktualnie realizowanym projekcie.

Czy przywództwa organicznego można się nauczyć?

Metody przywództwa organicznego bez problemu można się nauczyć. Nawet osoby, które od wielu lat zajmowały kierownicze stanowiska w tak zwanym klasycznym stylu przywództwa, w którym jedna osoba podejmuje wszystkie decyzje i ma największe prawa, bez większych problemów powinny odnaleźć się w nowej roli. Zaletą przywództwa organicznego jest to, iż firmy coraz częściej zamiast samodzielnie zbierać zespół do prowadzenia określonych zadań zlecają to właśnie triberom. Ich zadaniem jest skompletowanie zespołu, który poradzi sobie ze stawianym przed nim wyzwaniem. Kluczem jest przede wszystkim właściwe budowanie zespołu szkolenia więc z przywództwa organicznego bardzo często tej tematyce oświecają wiele uwagi. Odpowiednie osoby dobrane do zespołu sprawiają, że jest on w stanie w takim samym składzie zrealizować wiele projektów. Dobrze jest, jeżeli poszczególne osoby są dobre z pewnego zakresu, gdyż dzięki temu mogą swoją wiedzę czy doświadczenie przekazywać innym. Jednakże korzystne także jest, aby osoby wybierane do zespołu posiadały pewne cechy przywódcze. Dzięki temu w sytuacji, gdy zespół realizuje najlepiej im znana tematykę niejako samoistnie stają się przywódcą grupy na ten czas.

O czym jeszcze pamiętać gdy chodzi o przywództwo organiczne?

Gdy chodzi o dobrze prowadzone przywództwo szkolenie zawiera wiele innych elementów, które są bardzo istotne w dalszej pracy. Przede wszystkim nie można zapominać o tym, iż role współpracowników są równorzędne, dlatego niezbędny jest odpowiednio prowadzony dialog i współpraca zamiast rozdzielania zadań i wydawania poleceń. Na szkoleniach więc sporą część zajmuje także część poświęcona odpowiedniej komunikacji w zespole, ze szczególnym naciskiem na to, aby nie było to polecenia wydawane odgórnie a wspólne podejmowanie decyzji. Ponadto uczestnicy takich szkoleń mogą dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej komunikować się z osobami z różnych pokoleń, oraz jak zapobiegać konfliktom w grupie właśnie dzięki odpowiedniej komunikacji.

Co dają szkolenia z przywództwa organicznego?

Szkolenia z zakresu przywództwa organicznego są niezwykle korzystne nie tylko dla osób, które w nich uczestniczą ale także dla firm, w którym zespoły pracują. Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków w prace zespołu i ich zbiorową odpowiedzialność za efekt, osoby będące w zespole znacznie aktywniej przystępują do prac nad projektami. To zaś przekłada się na bardziej efektywne działanie, czyli lepsze wyniki i bardzo często znacznie większy zysk. Nie dziwi więc fakt, że bardzo wiele firm decyduje się zorganizować tego typu szkolenia dla swoich pracowników, aby zmienić ich tok myślenia i wprowadzić nowe rozwiązania. Zazwyczaj na tego typu szkoleniach ich częścią są warsztaty, które przynoszą uczestnikom wiele korzyści. Podczas nich mogą bowiem zorientować się, jak najskuteczniej wykorzystywać nabyte informacje w praktyce. Warsztaty odbywają się pod okiem profesjonalistów, co powoduje że na bieżąco mogą oni korygować popełniane przez uczestników błędy jak również odpowiadać na te pytania, które pojawiły się w czasie trwania warsztatów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.