Szkolenia z radzenia sobie ze stresem - dlaczego warto je docenić
Inwestycja w kurs komunikacji interpersonalnej czy warsztaty panowania nad stresem to nie jest ani bonusowy prezent dla pracowników, ani sposób wyłącznie na rozwiązywanie sytuacji podbramkowych. Coraz więcej firm, nie tylko tych największych, wie, że redukcja stresu w miejscu pracy to tworzenie efektywnego, zgranego i zadowolonego, a dzięki temu lojalnego zespołu. Szkolenie jak radzić sobie ze stresem często powinno być wpisane w plany rozwoju firmy.
Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy
Sposoby na stres są różne. Zarówno te pozwalające długotrwale zmniejszyć poziom stresu i zniwelować jego skutki, jak i pozwalające radzić sobie z napięciem w chwili, gdy ono się pojawia. W pracy stresory dotyczą najczęściej wymagających zadań oraz interakcji w zespole, dlatego żeby długotrwale zmniejszyć poziom stresu pracowników, warto skupić się na nich. Są proste, skuteczne sposoby na zmniejszenie napięcia, takie jak różnego rodzaju ćwiczenia i medytacje.
Szkolenie antystresowe najprawdopodobniej obejmie te techniki, gdyż są świetnym sposobem na szybkie opanowanie sytuacji i powrót do koncentracji na rzeczach do zrobienia. Technik, które warto wdrożyć w środowisku pracy jest jednak więcej i szkolenie jak radzić sobie ze stresem powinno również na nich się skoncentrować. Najlepiej, aby było dostosowane do specyfiki firmy i stanowisk, aby odpowiedzieć na rzeczywiste potrzeby.
Szkolenie stres w pracy – co pomoże zmienić
Obejmujące radzenie sobie ze stresem szkolenie ma za zadanie pokazać konstruktywne sposoby, jak tego dokonać. A to znacznie więcej niż tylko uspokojenie się – chodzi także o zmniejszenie ogólnego poziomu stresu i poprawę tam, gdzie można mu w firmie zapobiec.
Dlatego konstruktywne sposoby panowania nad stresem to także bardzo konkretne schematy myślenia i działania. Na poziomie emocji to nie tylko relaksacja i afirmacje, ale też pamiętanie o rzeczywistej ocenie sytuacji i jej wagi, to wiedza o tym, jak i z kim rozmawiać o swoich problemach, a także redukcja stresu przez planowanie i poszerzanie informacji.
Szkolenie jak radzić sobie ze stresem pomoże również skoncentrować się na problemie i za pomocą konkretnych pytań, kroków i narzędzi sobie z nim poradzić. Poczucie kontroli znakomicie redukuje napięcie i pomaga znaleźć wyjście z impasu. Pracownicy muszą więc mieć opanowane i przećwiczone, co robić, gdy czują, że coś im się wymyka z rąk. Ważne jest też to, aby otoczenie pomagało obniżać stres i aby ludzie potrafili sięgać po pomoc w razie potrzeby.
Szkolenie antystresowe to więc po części także inspiracja do wdrażania procedur, poprawa zarządzania zadaniami i po części kurs komunikacji interpersonalnej. To ostatnie jest ważne, gdyż zarówno osoba będąc w silnym stresie, jak i jej otoczenie, mogą komunikować się w sposób, który nie sprzyja efektywnemu rozwiązaniu problemu. Narzędzia, jakich dostarcza nakierowane na radzenie sobie ze stresem szkolenie, pozwolą rozpoznać w przyszłości popełnione w takich sytuacjach błędy komunikacyjne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Kiedy warto przeprowadzić szkolenie antystresowe?Może być wiele sygnałów świadczących o tym, że konieczne jest takie szkolenie. Stres w pracy powoduje chaos, niszczy skuteczność, psuje atmosferę i zdrowie pracowników. Najlepiej oczywiście działać zanim sytuacji stanie się naprawdę trudna i będzie kosztować zawalone terminy, wypowiedzenia i zwolnienia chorobowe oraz narastające konflikty. Na pewno reorganizacja firmy jest czasem, gdy warto wdrożyć takie szkolenie. Stres w pracy jest wówczas dużo większy, gdyż często panuje duża niepewność. Osoby przydzielone do innych zespołów mogą nie być pewne, czy sprostają nowym zadaniom, nie do końca być przekonane, czy chcą zostać w firmie.
Niezadowolenie i opory mogą budzić zmiany same w sobie, nawet te pozytywne. Dostosowanie się do nowych kolegów i koleżanek, z którymi spędza się co najmniej jedną trzecią doby, także budzi niepokój. Ale nie tylko zmiana struktur i zespołów jest stresująca. Także towarzyszące rozwojowi zwiększenie tempa i intensywności pracy czy też różne sezonowe i jednorazowe przedsięwzięcia mogą być dla pracowników trudne. Warto zawczasu zadbać, by opanowali radzenie sobie ze stresem.
Szkolenie z tej dziedziny pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Z kolei typowy kurs komunikacji interpersonalnej warto zrobić, gdy już pojawiają się widoczne napięcia wewnątrz członkami zespolu, które mogą eskalować, a także w przypadku świeżo awansowanej kadry kierowniczej. Nie każdy, kto jest świetnym specjalistą, ma wrodzone umiejętności zarządzania ludźmi. Skutecznej, ale i otwartej i empatycznej komunikacji warto więc nauczyć osoby, które obejmują kierowanie zespołem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne.
Zobacz co oferujemy: