Teoria motywacji

Motywacja do pracy jest niezwykle istotna, jeśli od pracownika oczekuje się efektywnej, solidnej pracy. Niestety, każdy kierownik czy manger musi wiedzieć, że motywacja nie bierze się znikąd. Na zmotywowanie pracownika do pełnienia obowiązków, realizowania stawianych przed nim zadań, czy celów, a także podnoszenia swoich kwalifikacji trzeba często ciężko zapracować. Jest to jednak obowiązkiem kierownika czy lidera grupy, bowiem wraz z upływem czasu każdy pracownik powoli traci swoją motywację do działania, jeśli nie będzie otrzymywał pozytywnych bodźców.

     
    Motywacja do pracy jest niezwykle istotna, jeśli od pracownika oczekuje się efektywnej, solidnej pracy. Niestety, każdy kierownik czy manger musi wiedzieć, że motywacja nie bierze się znikąd.

    Na zmotywowanie pracownika do pełnienia obowiązków, realizowania stawianych przed nim zadań, czy celów, a także podnoszenia swoich kwalifikacji trzeba często ciężko zapracować. Jest to jednak obowiązkiem kierownika czy lidera grupy, bowiem wraz z upływem czasu każdy pracownik powoli traci swoją motywację do działania, jeśli nie będzie otrzymywał pozytywnych bodźców.
     
    Motywowanie jest świadomym i celowym procesem. Od wielu lat trwają badania nad motywowaniem siebie i innych. Choć powstało już wiele teorii i motywacja uważana jest za stosunkowo dobrze poznaną dziedzinę, to wciąż ma nam wiele do zaoferowania. I tak, teoria motywacji dotycząca treści została opracowana przez Maslowa, Herzberga i teoria ERG.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia.
    Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

    Zapraszamy.

    Są to najbardziej znane i cenione teorie treści. Maslow opracował piramidę potrzeb, zgodnie z którą istnieją potrzeby, jakie koniecznie trzeba zaspokoić, aby człowiek czuł się komfortowo, a które motywują. Teoria motywacji Herzberga ujmuje dwa czynniki - higieny, czyli niezadowolenia i czynniki motywacji.

    Wszystkie czynniki higieny muszą zostać zaspokojone, aby człowiek nie czuł się źle, a brak ich zaspokojenia prowadzi do niezadowolenia, demotywuje. Z kolei czynniki motywacji są tym, co może zachęcić człowieka do podejmowania określonych działań, jak choćby realizowanie zadań w pracy.
     
    Teoria motywacji dotycząca procesu to m. in teoria oczekiwań i sprawiedliwości. Sprawiedliwe traktowanie motywuje do działania, zaś teoria oczekiwań nakreśla, że nakład pracy, który przekłada się na osiągnięcia i daje oczekiwane rezultaty wzmacnia motywację u pracowników. Ostatnim rodzajem jest teoria wzmocnień, zakładająca, że lepiej jest nagradzać niż karać i jasno określa, kiedy i po co nagradzać.

    Raczej powinno się odchodzić od kar, które jedynie tłumią kreatywność i chęci do pracy, a także możliwości, jakie posiada człowiek. Działając zgodnie z teoriami motywacyjnymi można osiągnąć znacznie więcej, niż pomijając je w swoim codziennym działaniu.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.