Wypowiedzenie stosunku pracy: teoria i praktyka

Wypowiedzenie stosunku pracy jest przykrą sytuacją, bez względu na to, po której stronie „barykady” się znajdujemy. Szczególnie, jeśli nasz szef jest nie tylko przełożonym, ale człowiekiem, do którego mamy zaufanie i zwyczajnie chcemy się rozstać w pokojowej atmosferze. Pewnie nie trzeba wspominać o formalnych wymogach wypowiedzenia: te dotyczą każdego, w szczególności osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę. Jednak nawet na umowach cywilnoprawnych często znajduje się paragraf dotyczący okresu wypowiedzenia – a my, jako osoby, które zgodziły się na warunki przedstawione w umowie, jesteśmy zobowiązani do ich przestrzegania.

 
Wypowiedzenie stosunku pracy jest przykrą sytuacją, bez względu na to, po której stronie "barykady" się znajdujemy. Szczególnie, jeśli nasz szef jest nie tylko przełożonym, ale człowiekiem, do którego mamy zaufanie i zwyczajnie chcemy się rozstać w pokojowej atmosferze. Pewnie nie trzeba wspominać o formalnych wymogach wypowiedzenia: te dotyczą każdego, w szczególności osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę.

Jednak nawet na umowach cywilnoprawnych często znajduje się paragraf dotyczący okresu wypowiedzenia - a my, jako osoby, które zgodziły się na warunki przedstawione w umowie, jesteśmy zobowiązani do ich przestrzegania.

Zdarza się, że choć swoją pracę lubimy i mamy doskonałe kontakty z przełożonym, dostajemy lepszą ofertę pracy. Często sam sentyment sprawia, że trudno nam się rozstać z obecnym przedsiębiorstwem. W przypadku takich relacji warto zadbać o odpowiednie przygotowanie kierownictwa na naszą decyzję.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Po pierwsze: nie należy zwlekać. Nawet jeśli rozwiązanie umowy zajmie dłużej (co dotyczy umów o pracę, gdzie są surowe zasady dotyczące dnia składania wypowiedzenia tak, by zachować odpowiedni okres do momentu rozwiązania stosunku pracy), warto już wcześniej poinformować o zmianie miejsca zatrudnienia.

W teorii oczywiście możemy czekać do ostatniego dnia tygodnia lub miesiąca: w praktyce jednak możemy dać dodatkowych kilka dni dla przełożonych, dzięki którym mogą oni znaleźć nowego pracownika.

Złożyliśmy wypowiedzenie - co dalej? Możemy pomyśleć o pożegnaniu ze współpracownikami i, oczywiście, kierownictwem. Sprawdzą się podziękowania dla szefa, drobny poczęstunek w trakcie ostatniego dnia pracy dla całego zespołu czy wyjście na kolację ze współpracownikami.

To doskonała okazja do zachowania dobrych relacji, które w przyszłości mogą nam się jeszcze przydać! W niewielkich firmach o niemal rodzinnej atmosferze, w których pracowników jest niewielu, nie powinniśmy również brać zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywać zaległego urlopu, jeśli nie jest to konieczne: to pozwala na zachowanie się "fair" w stosunku do pracodawcy i umożliwia przedsiębiorstwu normalne funkcjonowanie w trakcie okresu wypowiedzenia umowy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.