Wypowiedzenie stosunku pracy jest przykrą sytuacją, bez względu na to, po której stronie “barykady” się znajdujemy. Szczególnie, jeśli nasz
szef jest nie tylko przełożonym, ale człowiekiem, do którego mamy zaufanie i zwyczajnie chcemy się rozstać w pokojowej atmosferze. Pewnie nie trzeba wspominać o formalnych wymogach wypowiedzenia: te dotyczą każdego, w szczególności osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę.
Jednak nawet na umowach cywilnoprawnych często znajduje się paragraf dotyczący okresu wypowiedzenia – a my, jako osoby, które zgodziły się na warunki przedstawione w umowie, jesteśmy zobowiązani do ich przestrzegania.
Zdarza się, że choć swoją pracę lubimy i mamy doskonałe kontakty z przełożonym, dostajemy lepszą ofertę pracy. Często sam sentyment sprawia, że trudno nam się rozstać z obecnym przedsiębiorstwem. W przypadku takich relacji warto zadbać o odpowiednie przygotowanie kierownictwa na naszą decyzję.
Po pierwsze: nie należy zwlekać. Nawet jeśli rozwiązanie umowy zajmie dłużej (co dotyczy umów o pracę, gdzie są surowe zasady dotyczące dnia składania wypowiedzenia tak, by zachować odpowiedni okres do momentu rozwiązania stosunku pracy), warto już wcześniej poinformować o zmianie miejsca zatrudnienia.
W teorii oczywiście możemy czekać do ostatniego dnia tygodnia lub miesiąca: w praktyce jednak możemy dać dodatkowych kilka dni dla przełożonych, dzięki którym mogą oni znaleźć nowego pracownika.
Złożyliśmy wypowiedzenie – co dalej? Możemy pomyśleć o pożegnaniu ze współpracownikami i, oczywiście, kierownictwem. Sprawdzą się podziękowania dla szefa, drobny poczęstunek w trakcie ostatniego dnia pracy dla całego zespołu czy wyjście na kolację ze współpracownikami.
To doskonała okazja do zachowania dobrych relacji, które w przyszłości mogą nam się jeszcze przydać! W niewielkich firmach o niemal rodzinnej atmosferze, w których pracowników jest niewielu, nie powinniśmy również brać zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywać zaległego urlopu, jeśli nie jest to konieczne: to pozwala na zachowanie się “fair” w stosunku do pracodawcy i umożliwia przedsiębiorstwu normalne funkcjonowanie w trakcie okresu wypowiedzenia umowy.