Cel I

zdjęcie - (the_title())

Książka „Cel I: Doskonałość w produkcji”, autorstwa izraelskiego fizyka Eliyahu Goldratta, opisuje cały proces osiągania celów i zarządzania firmą. Goldratt znany jest jako „mistrz Yoda”, „guru” w sferze biznesowej. Co więcej, jest on twórcą Teorii Ograniczeń (TOC). Mimo, że książka została opublikowana w 1984 r., jest aktualna także w XXI wieku, w czasie gwałtownych i niespodziewanych zmian.

Fabułę książki można zawrzeć w jednym zdaniu: dyrektor fabryki zmagający się z licznymi problemami, z którymi nie może sobie poradzić. Generalnie, autor zaznacza, że najważniejsze jest zidentyfikowanie problemu i wnikliwa analiza. Wiele ludzi uważa to za sprawę oczywistą, ale w rzeczywistości mnóstwo osób za długo z tym zwleka i przez to nie radzi sobie z istotnymi rzeczami.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza składa się z czterech rozdziałów, które głównie omawiają Teorię Ograniczeń (TOC), procesy oraz metody zmian i prezentowania możliwych rozwiązań.

Czym dokładnie jest Teoria Ograniczeń? Jest to kwintesencja tej książki. Właściwie, jest to metoda zarządzania odkryta w latach 80. przez autora lektury. Goldratt zwraca uwagę na to, że kontrola nad większością aspektów systemu ograniczeń może mieć bardzo duży wpływ na pracę całego systemu. Teoria bazuje na pięciu krokach: odkryciu ograniczeń, podjęciu decyzji, jak te ograniczenia wykorzystać, podporządkowaniu wszystkiego pod wcześniej podjętą decyzję, pracowaniu nad tymi ograniczeniami i jeśli zostaną one zlikwidowane, powrocie do pierwszego kroku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia.
Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?

Zapraszamy.Ponadto, istnieją trzy ważne metody realizowania Teorii Ograniczeń: metoda Sokratesa – jej głównym celem jest nieudzielanie ludziom dokładnych odpowiedzi, ale zadawanie pytań, aby pomóc im w odkryciu wyjątkowych rozwiązań; metoda Skutek-Przyczyna-Skutek – Goldratt definiuje to w ten sposób: „Proces spekulowania o przyczynie danego efektu (hipoteza) i następnie przewidywanie innych efektów wynikających z tej samej przyczyny. Weryfikowanie każdego przewidzianego efektu tworzy drzewo logiczne i stanowi bardzo silną metodę określania głównych problemów”; metoda odparowywania chmur – definicję znajdziemy w rozdziale czwartym, ideą tej techniki jest dyskusja o założeniach leżących u podstaw danego problemu i rzucanie im wyzwania w celu znalezienia błędnych hipotez.

Druga część książki „Cel I” składa się z pięciu rozdziałów. Autor opowiada czytelnikom o niszczycielskim wpływie psychologii organizacji i o osiąganiu wstępnego porozumienia. Wyjaśnia również, co należy w sobie zmienić, aby z przeciętnego menedżera stać się liderem. Co więcej, prezentuje on trzy podstawowe koncepcje: zwiększenie przepustowości, zmniejszenie zapasów lub zasobów i ograniczenie kosztów operacyjnych. Wszystkie te pomysły opracowane zostały w celu pomocy firmom w zarobieniu większej ilości pieniędzy. Skutkiem tego, według Goldratta, jest filozofia biznesu.

Podsumowując, „Cel I: Doskonałość w produkcji” to idealna pozycja dla tych, którzy interesują się biznesem i osiąganiem sukcesów. Książka jest idealna pod względem prostoty i zrozumiałej struktury. Uczy ona ludzi o znaczeniu planowania strategicznego i zarządzaniu ograniczeniami.  

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
„17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.