WHEN GENIUS FAILED

zdjęcie - (the_title())
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.

  Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy ukończyli studia na Harvardzie. Jeden z nich, Myron Scholes, opracował metodę wyceny instrumentów pochodnych, a kolejny skończył dwa kierunki na Massachusetts Institute of Technology. Byli oni uczonymi, którzy myśleli, że wynaleźli model komputera, który był na tyle mądry, że umożliwiłby im przewidywanie przyszłości. Niestety, byli oni w błędzie, a ich geniusz doprowadził ich do porażki.

  LTCM został utworzony w Greenwich, Connecticut w roku 1994. W szczytowym okresie, fundusz zgromadził aktywa o wartości 120 miliardów funtów, a ich instrumenty pochodne były warte ok. 1 biliona funtów. Ale w 1998 roku, stanął on na skraju załamania.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:

  i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.


  Strategia LTCM opierała się na arbitrażu instrumentów o stałym dochodzie. Uznano, że w perspektywie długoterminowej, ceny obligacji o długim terminie zapadalności, wyemitowane w krótkim odstępie czasu, staną się identyczne. W momencie emisji, istniał bardzo mały rozrzut pomiędzy ich cenami. LTCM dążył do osiągnięcia zysków, kiedy ten rozrzut malał. Kupowano więc jedną obligację i jednocześnie sprzedawano inną w gigantycznych ilościach – wykorzystywano do tego głównie pożyczone pieniądze. Jeśli ceny obligacji zachowywały się tak, jak przewidywano, zysk z jednej obligacji był zawsze większy niż strata z tytułu innej obligacji. Pomimo, że zyski z każdej transakcji były niewielkie, dźwignia finansowa świadczyła o tym, że były one mnożone miliony razy. W trakcie pierwszych trzech lat działań, LTCM osiągało zwrot ok. 40% rocznie, a menedżerowie zajmujący się funduszem stali się prawdziwymi bohaterami.

  Kiedy wszystko szło po ich myśli, fundusz zyskał ogromne zainteresowanie banków inwestycyjnych. Chcieli udostępniać większy kapitał, którym można by było handlować. Konkurowali też przy negocjowaniu prowizji od rozliczania wszystkich transakcji LTCM. Jednak ostatecznie banki zostały poproszone o ingerencję, mającą na celu uratowanie funduszu przed destabilizacją całego systemu finansowego.

  Podobnie jak wszystkie fundusze hedgingowe, LTCM miał na celu gromadzenie pieniędzy, niezależnie od prognoz rynkowych. Jednakże w 1998 roku, gospodarka globalna uległa zachwianiu po tym, jak rosyjski rząd nie wywiązał się ze spłat swoich pożyczek. Inwestorzy spanikowali i w poszukiwaniu bezpieczeństwa zaczęli kupować w ogromnych ilościach obligacje skarbu państwa USA. Przez to modele handlowe LTCM uległy całkowitemu zniszczeniu, ponieważ ceny obligacji uległy dużej zmianie. Fundusz stracił prawie 2 miliardy funtów kapitału własnego.

  Upadek LTCM stanowi przykład niepowodzenia ilościowych strategii handlowych. Stworzone przez laureatów Nagrody Nobla nowoczesne systemy komputerowe nie poradziły sobie z przewidywaniem przyszłości tak, jak na początku zakładano. Ta historia jest dziś bardzo ważna, ponieważ przeplatające się ze sobą kontrakty na instrumenty pochodne LTCM oraz podatność na wstrząsy globalnej gospodarki, odzwierciedlają efekt „pakowania” pakietów kredytów mieszkaniowych w zabezpieczone zobowiązania dłużne przez banki inwestycyjne i odsprzedawania ich do funduszy hedgingowych.

  Książka opowiada historię LTCM w chronologiczny sposób, od samego początku, aż do jego upadku. W prosty sposób wyjaśnia terminy i złożone relacje pomiędzy cenami obligacji, stopami procentowymi i ryzykiem kredytowym. Wyjaśnia też zasady arbitrażu i hedgingu, które LTCM przyjęło jako strategie handlowe i działają one do dziś.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
  Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
  Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
  Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
  „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.