Pracować inaczej

2 stycznia 2018
zdjęcie - Pracować inaczej

Czy kiedykolwiek czułeś się, jakbyś nosił w swojej pracy maskę? Zastanawiasz się czemu decyzje dotyczące twojej pracy są podejmowane przez osoby, które zupełnie się na niej nie znają? Frederic Laloux stworzył inspirującą książkę o nowych metodach zarządzania, które umożliwiają tworzenie miejsc pracy angażujących wszystkich pracowników.

Laloux, były konsultant strategiczny w McKinsey & Company, poświęcił trzy lata na przeprowadzenie badań, podczas których szukał firm z innowacyjnymi metodami zarządzania pochodzącymi z różnych zakątków świata. Ich wynikiem jest właśnie ta książka, bogata w szczegółową charakterystykę tych właśnie firm i wskazówkami, jak wdrożyć stosowane przez nie techniki.

„Pracować inaczej” wprowadza nowy paradygmat w zakresie zarządzania organizacjami. W celu skontrastowania go z wcześniejszymi strukturami organizacyjnymi, Laloux kategoryzuje istnienie różnych modeli organizacyjnych, które rozwinęły się wraz z ewolucją ludzkiej świadomości: Czerwone Organizacje – opierające się na przywództwie tyrana (wczesne społeczności plemienne), Bursztynowe Organizacje – opierające się na hierarchicznej piramidzie, zgodnie z którą wydawane są odgórne polecenia (wojsko, kościół katolicki), Pomarańczowe Organizacje – wytwory XX-wiecznego zarządzania (korporacje mające na celu kreowanie zysku), Zielone Organizacje – organizacje o charakterze rodzinnym, skupiające się na wzmacnianiu pozycji indywidualnych jednostek.

Na koniec, Laloux wprowadza nowy typ organizacji, który opisywany jest w pozostałej części książki: Organizacje Turkusowe. Ten model organizacyjny opiera się na założeniu, że indywidualne podmioty szukają pracy, kiedy mogą odkrywać swoje powołanie i spełniać się zawodowo. Charakteryzuje się trzema rzeczami: samozarządzaniem – pracownicy są w grupach liczących 15-20 osób i dzielą między sobą obowiązki związane z oceną wydajności firmy i jej koordynacją. Grupy te zazwyczaj zajmują się również obszarem HR i Jakości. Podejmowanie decyzji jest zdecentralizowane, dzięki czemu jest ono szybsze i prostsze.

Kolejną cechą jest dążenie do osiągnięcia spójnej całości. Jeśli pracownicy nie mają konkretnego stanowiska, mogą sami odnaleźć swoją rolę. Przejrzyste wartości firmy wdrażane są poprzez codzienne relacje między pracownikami w celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni do wyrażania siebie. Czynności takie jak medytacja, refleksje i opowiadanie historii są akceptowane przez środowisko, a dodatkowo zalecane.

Trzecią cechą jest podążanie za głównym celem firmy. Przychody i wzrost udziału w rynku stanowią istotne czynniki tylko wtedy, kiedy firma jest wspierana w dążeniu do osiągnięcia jej celu.
„Pracować inaczej” to zbiór licznych przykładów, opisujących szczegóły metod zarządzania dwunastu różnorodnych firm, takich jak FAVI (francuska odlewnia mosiądzu), AES (światowa korporacja z ponad dwudziestotysięcznym personelem), Buurtzorg (holenderska opieka zdrowotna) czy Morning Star (główny amerykański producent branży warzywnej). Autor wskazuje na ich sukcesy oraz porażki (niektóre z nich wróciły do tradycyjnych metod zarządzania po zmianie lidera).

Na koniec Laloux podsumowuje, że tylko jeśli zarówno prezes, jak i cały zarząd zgadzają się z tym nowym paradygmatem, firma może z powodzeniem przekształcić się w Turkusową Organizację.
Książka ta jest w stanie zmienić sposób, w jaki myślimy o pracy i może zachęcić nas do stworzenia znacznie bardziej motywującej kultury tej właśnie pracy. Jest świetną inspiracją do tego, aby zmienić nasze relacje z innymi osobami w firmie i dzięki temu budować ją na nowo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

9 marca 2018
Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
9 marca 2018
Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
2 marca 2018
Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
2 marca 2018
Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
26 lutego 2018
„17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.