Lean Management

Bez względu na to czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną czy usługową, to przyglądając się dokładnie jej funkcjonowaniu dostrzeżemy mnóstwo podobieństw. Działanie każdej firmy opiera się na realizacji serii procesów, których suma powinna dawać oczekiwany wynik biznesowy. Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

22 października 2018
zdjęcie - Lean Management

 

Lean Management

 

Lean, wstęp

Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. I w każdym przyniesie wymierne, dające się wyrazić liczbowo efekty.

Aby jednak osiągnąć sukces w tworzeniu firmy, która jest Lean, trzeba ukształtować postawy wszystkich pracowników organizacji - od zarządu aż po pracowników liniowych. Dzieje się tak dlatego, że jedynym czynnikiem pozwalający na prawdziwą transformację firmy są ludzie.

Lean to myślenie w kategoriach tego, co jest dobre dla klienta i organizacji oraz dostrzeganie w jaki sposób każdego dnia możemy stawać się doskonalsi w realizacji swoich zadań.

Jednak wysiłek, który włoży organizacja w budowanie kultury Lean przekształci się wymierne korzyści. Jako Firma zaczniecie szybciej reagować na potrzeby swoich klientów dzięki skróceniu czasu realizacji każdego procesu. Jakość wykonywanych zadań oraz produktywność każdego pracownika wzrośnie dzięki eliminacji marnotrawstw i błędów procesowych.

Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za realizowane zadania oraz nie są zmuszani przez system do robienia mnóstwa bezsensownych rzeczy zwiększają swoje zaangażowanie i motywację. Są to rzeczy, do których warto dążyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

LEAN MANAGEMENT SZKOLENIA


Nauczymy, że Lean Management jest podejściem do działania organizacji w każdym jej aspekcie, a zbudowanie kultury lean ciągłego doskonalenia jest niezbędne, by utrwalić zmianę organizacyjną.

Koncentrujemy się na filarach Lean management i dajemy uczestnikom kompetencje by zmieniali swoje podejście do pracy w organizacji, kształtowali właściwe postawy pracowników, rozumieli co jest prawdziwą wartością jaką dostarczają klientom.

Zapoznamy uczestników z narzędziami Lean management i pokażemy jak rozwiązywać nawet najbardziej wymagające problemy za pomocą technik problem solving. 

Poznaj nasze szkolenia:

Kultura i narzędzia Lean

Dlaczego zatem mimo bezsprzeczny korzyści jakie wynikają z budowania kultury Lean wiele firm nie sięga po to rozwiązanie?

Główną przyczyną jest brak odwagi, by skonfrontować się z modelem myślenia „zawsze tak robiliśmy”.

Drugim ważnym powodem jest czas. Aby utrwalić zmiany i zbudować kulturę organizacyjną opartą o ciągłe doskonalenie musimy patrzeć na transformację firmy jak na bieg maratoński a nie jak na sprint – co jest dość trudne w czasach, kiedy wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów.

Trzecią barierą jest niechęć najwyższego kierownictwa do bezpośredniego uczestniczenia w pracach związanych z wdrażaniem Lean – nadmiernie rozbuchane ego menadżerów utrudnia im partnerską, zespołową pracę z ludźmi z niższych pięter hierarchii.

Czwartym utrudnieniem jest ilość mitów, które narosły wokół Lean i plasują ten sposób działania głównie w produkcji, łącząc tylko z redukcją kosztów lub zapasów oraz odkładaniem narzędzi na właściwe miejsca.

Jeśli jednak uda się przezwyciężyć te trudności okaże się, że wdrażanie Lean bazuje przede wszystkim na zdrowym rozsądku. I zdecydowanie nie jest działaniem operacyjnym lecz strategicznym.

Nie polega na wdrożeniu poszczególnych narzędzi, powieszeniu tablic board meetingowych na korytarzach ale na tym, by sprawić, że każdy pracownik chce i potrafi dostrzegać otaczające go marnotrawstwa oraz ma wsparcie organizacji w ich usuwaniu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Transformacja Lean

Od czego powinniśmy zatem zacząć transformację Lean?

Taiichi Ohno wskazywał dwa filary Lean:

  • ciągłe doskonalenie
  • szacunek dla ludzi

Wydaje się proste. Budując kulturę ciągłego doskonalenia musimy rozpocząć od zidentyfikowania, co jest wartością w procesach realizowanych w firmie. Następnie stworzyć mapy istniejących procesów oraz zbudować wraz z ludźmi, którzy te procesy realizują, mapy najbliższego stanu docelowego (nie istnieje stan idealny. W końcu chcemy się ciągle doskonalić :-)).

Następnie korzystając z narzędzi lean management (PDCA,  TQM, 5S,  ZProblem Solving itd.) realizujemy nowy proces, standaryzujemy go… i szukamy przestrzeni na kolejne usprawnienia.  Bo rynek będzie stawiał nam nowe wyzwania. Tym razem jednak firma będzie na nie gotowa i będzie widziała w jaki sposób szybko i skutecznie zaspokoić oczekiwania klientów.

Co jeszcze jest niezbędne w Lean Management?

Przede wszystkim odwaga, by móc podejmować śmiałe decyzje. Konieczna będzie także wiedza dotycząca technik, metod i narzędzi wykorzystywanych w lean management.  Potrzebujemy też cierpliwości i otwartości na ludzi, by skutecznie przewodzić im w procesie zmiany.

I warto mieć skutecznego partnera,  który będzie wspierać organizację na początku drogi, ponieważ jak pokazuje praktyka – osoby z zewnątrz (posiadające wiedzę i doświadczenie w budowaniu kultury lean) szybciej dostrzegają istniejące dysfunkcje.  Spowodowane jest to tym,  że istniejący stan rzeczy nie jest ich codziennością i każdą nieprawidłowość widzę ostrzej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Szkolenia Lean - Kiedy najlepiej rozpocząć transformację?

Zarówno firmy które borykają się z poważnymi trudnościami jak również te, które funkcjonują bardzo dobrze mają obszary które można doskonalić.  Jeśli przyjmiemy, że lean management jest strategią, to każdy moment jest idealny, by rozpocząć jej budowanie.

Ta chwila także jest idealna byś podjął decyzję, że chcesz aby twoja organizacja stała się  lean.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Action Learning to jedna z metod, wykorzystywanych przez programy skuteczności, aby pomóc uczestnikom wprowadzić w życie to, czego się nauczyli. Action Learning działa najlepiej, kiedy powstaje „zespół” złożony z jednostek, który pełni funkcję grupy wsparcia w okresie trwania nauki.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.