Lean Management

Bez względu na to czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną czy usługową, to przyglądając się dokładnie jej funkcjonowaniu dostrzeżemy mnóstwo podobieństw. Działanie każdej firmy opiera się na realizacji serii procesów, których suma powinna dawać oczekiwany wynik biznesowy. Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

zdjęcie - Lean Management

 

Lean Management

 

Lean, wstęp

Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. I w każdym przyniesie wymierne, dające się wyrazić liczbowo efekty.

Aby jednak osiągnąć sukces w tworzeniu firmy, która jest Lean, trzeba ukształtować postawy wszystkich pracowników organizacji - od zarządu aż po pracowników liniowych. Dzieje się tak dlatego, że jedynym czynnikiem pozwalający na prawdziwą transformację firmy są ludzie.

Lean to myślenie w kategoriach tego, co jest dobre dla klienta i organizacji oraz dostrzeganie w jaki sposób każdego dnia możemy stawać się doskonalsi w realizacji swoich zadań.

Jednak wysiłek, który włoży organizacja w budowanie kultury Lean przekształci się wymierne korzyści. Jako Firma zaczniecie szybciej reagować na potrzeby swoich klientów dzięki skróceniu czasu realizacji każdego procesu. Jakość wykonywanych zadań oraz produktywność każdego pracownika wzrośnie dzięki eliminacji marnotrawstw i błędów procesowych.

Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za realizowane zadania oraz nie są zmuszani przez system do robienia mnóstwa bezsensownych rzeczy zwiększają swoje zaangażowanie i motywację. Są to rzeczy, do których warto dążyć.

Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
2020-07-22
22 lipca 2020
2020-07-23
- 23 lipca 2020
Warszawa
Warszawa
Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
Delegowanie pracy się sprawdza, nadzorowanie osoby delegującej pracę, sprawdza się jeszcze bardziej

Kultura i narzędzia Lean

Dlaczego zatem mimo bezsprzeczny korzyści jakie wynikają z budowania kultury Lean wiele firm nie sięga po to rozwiązanie?

Główną przyczyną jest brak odwagi, by skonfrontować się z modelem myślenia „zawsze tak robiliśmy”.

Drugim ważnym powodem jest czas. Aby utrwalić zmiany i zbudować kulturę organizacyjną opartą o ciągłe doskonalenie musimy patrzeć na transformację firmy jak na bieg maratoński a nie jak na sprint – co jest dość trudne w czasach, kiedy wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów.

Trzecią barierą jest niechęć najwyższego kierownictwa do bezpośredniego uczestniczenia w pracach związanych z wdrażaniem Lean – nadmiernie rozbuchane ego menadżerów utrudnia im partnerską, zespołową pracę z ludźmi z niższych pięter hierarchii.

Czwartym utrudnieniem jest ilość mitów, które narosły wokół Lean i plasują ten sposób działania głównie w produkcji, łącząc tylko z redukcją kosztów lub zapasów oraz odkładaniem narzędzi na właściwe miejsca.

Jeśli jednak uda się przezwyciężyć te trudności okaże się, że wdrażanie Lean bazuje przede wszystkim na zdrowym rozsądku. I zdecydowanie nie jest działaniem operacyjnym lecz strategicznym.

Nie polega na wdrożeniu poszczególnych narzędzi, powieszeniu tablic board meetingowych na korytarzach ale na tym, by sprawić, że każdy pracownik chce i potrafi dostrzegać otaczające go marnotrawstwa oraz ma wsparcie organizacji w ich usuwaniu.

Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
2020-07-27
27 lipca 2020
2020-07-28
- 28 lipca 2020
Warszawa
Warszawa
Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy

Transformacja Lean

Od czego powinniśmy zatem zacząć transformację Lean?

Taiichi Ohno wskazywał dwa filary Lean:

  • ciągłe doskonalenie
  • szacunek dla ludzi

Wydaje się proste. Budując kulturę ciągłego doskonalenia musimy rozpocząć od zidentyfikowania, co jest wartością w procesach realizowanych w firmie. Następnie stworzyć mapy istniejących procesów oraz zbudować wraz z ludźmi, którzy te procesy realizują, mapy najbliższego stanu docelowego (nie istnieje stan idealny. W końcu chcemy się ciągle doskonalić :-)).

Następnie korzystając z narzędzi lean management (PDCA,  TQM, 5S,  ZProblem Solving itd.) realizujemy nowy proces, standaryzujemy go… i szukamy przestrzeni na kolejne usprawnienia.  Bo rynek będzie stawiał nam nowe wyzwania. Tym razem jednak firma będzie na nie gotowa i będzie widziała w jaki sposób szybko i skutecznie zaspokoić oczekiwania klientów.

Co jeszcze jest niezbędne w Lean Management?

Przede wszystkim odwaga, by móc podejmować śmiałe decyzje. Konieczna będzie także wiedza dotycząca technik, metod i narzędzi wykorzystywanych w lean management.  Potrzebujemy też cierpliwości i otwartości na ludzi, by skutecznie przewodzić im w procesie zmiany.

I warto mieć skutecznego partnera,  który będzie wspierać organizację na początku drogi, ponieważ jak pokazuje praktyka – osoby z zewnątrz (posiadające wiedzę i doświadczenie w budowaniu kultury lean) szybciej dostrzegają istniejące dysfunkcje.  Spowodowane jest to tym,  że istniejący stan rzeczy nie jest ich codziennością i każdą nieprawidłowość widzę ostrzej.

LEAN MANAGEMENT SZKOLENIA


Nauczymy, że Lean Management jest podejściem do działania organizacji w każdym jej aspekcie, a zbudowanie kultury lean ciągłego doskonalenia jest niezbędne, by utrwalić zmianę organizacyjną.

Koncentrujemy się na filarach Lean management i dajemy uczestnikom kompetencje by zmieniali swoje podejście do pracy w organizacji, kształtowali właściwe postawy pracowników, rozumieli co jest prawdziwą wartością jaką dostarczają klientom.

Zapoznamy uczestników z narzędziami Lean management i pokażemy jak rozwiązywać nawet najbardziej wymagające problemy za pomocą technik problem solving. 

Poznaj nasze szkolenia:

Szkolenia Lean - Kiedy najlepiej rozpocząć transformację?

Zarówno firmy które borykają się z poważnymi trudnościami jak również te, które funkcjonują bardzo dobrze mają obszary które można doskonalić.  Jeśli przyjmiemy, że lean management jest strategią, to każdy moment jest idealny, by rozpocząć jej budowanie.

Ta chwila także jest idealna byś podjął decyzję, że chcesz aby twoja organizacja stała się  lean.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz:
Webinary, Interaktywne Szkolenia Online
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Lean Management - Adept
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Lean Management  - Lider
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Lean Management  - Sensei
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?
Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.
Action Learning to jedna z metod, wykorzystywanych przez programy skuteczności, aby pomóc uczestnikom wprowadzić w życie to, czego się nauczyli. Action Learning działa najlepiej, kiedy powstaje „zespół” złożony z jednostek, który pełni funkcję grupy wsparcia w okresie trwania nauki.

Najbliższe webinary

zobacz najbliższe webinary.
2020-07-15
15 lipca 2020
2020-07-15
Szkolenie online Szkolenie online
Asertywność uczy jak postępować w zgodzie ze sobą - na poziomie technik postaw. Szkolenia z asertywności uczą technik rozwiązywania konfliktów i dają szansę na rozwiązywanie sporów w sposób konstruktywny, bez szkody dla relacji. Zapraszamy na szkolenie z asertywności i technik rozwiązywania konfliktów.
2020-07-21
21 lipca 2020
2020-07-21
Szkolenie online Szkolenie online
Intuicyjny, chaotyczny i spontaniczny onboarding prowadzi do niskiej efektywności nowozatrudnionego w  pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach oraz podnosi ryzyko wzrostu rotacji. Warto poświęcić czas na zaprojektowanie i wdrożenie przemyślanego procesu – ta inwestycja zwróci się na wielu płaszczyznach.
2020-07-22
22 lipca 2020 -23 lipca 2020
2020-07-23
Szkolenie online Szkolenie online
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Excellent Manager- sztuka delegowania i motywowania zespołu
22 lipca 2020 -23 lipca 2020 Warszawa
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję....
Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera
27 lipca 2020 -28 lipca 2020 Warszawa
Modele przywództwa zakładają, że  podstawową metod wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To w jaki sposób jest postrzegany przez...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji