Typy i rodzaje szkoleń

Istnieje wielu pracodawców którzy oczekują od swoich pracowników pewnych umiejętności, bez wcześniejszego wyszkolenia ich. Często zniechęca to przyszłych kandydatów do rozpoczęcia pracy, lub sprawia że już zatrudnione osoby powoli rezygnują ze swojego stanowiska. Nie powinno się bowiem prosić pracownika o wykonanie jakiegoś zadania, bez wcześniejszego treningu lub kursu który wyjaśniłby mu jak takie zadanie wykonać.

19 sierpnia 2019
zdjęcie - Typy i rodzaje szkoleń


Typy i rodzaje szkoleń


Typy i rodzaje szkoleń - wstęp

Programy rozwojowe mogą stanowić krótkie szkolenie z kierownikiem na początku rozpoczęcia pracy, mogą to być jednak również rozbudowane kursy treningowe. Osoby pracujące w danej firmie przez długi okres, również potrzebują odpowiedniego szkolenia raz na jakiś czas, tak aby mogli  odświeżyć sobie pamięć i poprawić swoje dotychczasowe wyniki pracy. Otrzymanie pewnego rodzaju kontynuacji swojej edukacji, może również ponieść produktywność i efektywność wykonywanych zadań.

Ten artykuł zawierać będzie kilka porad dotyczących programów rozwojowych dla nowych, lub starych pracowników organizacji lub firmy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Współpracuje z nami ponad stu trenerów. W 2016 roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Zostaliśmy firmą szkoleniową roku. Oferujemy szkolenia dla sprzedawców, szkolenia HR i szkolenia administracja. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami.

Szkolenia online – lepsze niż te tradycyjne?

Wielu pracodawców boi się próbować swoich sił w kursach online dla swoich pracowników, wolą oni bardziej tradycyjne metody nauki.

Istnieje jednak wiele zalet takich szkoleń:

 • Są one zdecydowanie bardziej oszczędne finansowo i czasowo – żaden z pracowników nie musi mieć konkretnie i odgórnie ustalonej daty i godziny takiego wydarzenia. Szkolenia te mogą odbywać się o rozmaitych porach dnia, z różnorakimi pracownikami.
 • Gwarantują konsystencję informacji na wielu różnych poziomach – pracodawca może odetchnąć z ulgą, ponieważ takie szkolenia zapewniają to, że każdy z pracowników otrzyma taką samą dozę wiedzy i odpowiedniego treningu.
 • Mogą się one dziać w wielu różnych miejscach i pracodawca nie będzie musiał ponosić za to dodatkowych kosztów.
 • Możliwość cyfrowego śledzenia trwających szkoleń i oceniania tych już ukończonych, bez wychodzenia z biura lub ze swojego gabinetu.
 • Zapewniają łatwy dostęp dla pracowników – mogą oni w prosty sposób zdobywać informacje, poprawiać błędy, wyjaśniać niedomówienia i wszelakie niepewności.

Szkolenie typu orientacja nowego pracownika

Orientacja, jest jednym z najpopularniejszych treningów przyszłego pracownika. Jest to jednorazowe wydarzenie, które w sposób formalny wita i wprowadza osoby niedawno zatrudnione do firmy (zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszego tygodnia pracy).

Szkolenie to, jest znaczące w kwestii wszystkich ról i działów w całej firmie.

Szkolenia orientacji, są zazwyczaj przygotowywane przez dział HR i dotyczą głównych tematów pracy, takich jak:

 • Cel, wartości i wizje organizacji, w której zatrudniona będzie nowa osoba.
 • Kultura danej organizacji.
 • Struktura organizacyjna i kierownicza danego zespołu.
 • Obowiązkowa dokumentacja nowych pracowników.
 • Przegląd planów świadczeń i dodatków do pensji.
 • Procedury administracyjne (logowanie do komputera, rozszerzenia, konfiguracja poczty e-mail itp.)
 • Kluczowe zasady korporacyjne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Szkolenie osoby zatrudnionej po stażu

W przeciwieństwie do bardzo powszechnego niezrozumienia - szkolenie orientacyjne a szkolenie osoby zatrudnionej po stażu, to w rzeczywistości różne rodzaje szkoleń pracowników.

Podczas gdy szkolenie orientacyjne jest jednorazową sesją programową w stylu listy z punktami do „odhaczenia”, szkolenie osoby po stażu jest serią sesji specyficznych dla danego departamentu lub działu, która trwa zazwyczaj dłuższy okres czasu

Trening ten jest tworzony strategicznie w celu umożliwienia nowym pracownikom osiągnięcia jak największych sukcesów w jak najkrótszym czasie w swoich nowych rolach.

Szkolenia onboardingowe (czyli z angielskiego – osoby zatrudnionej po stażu) najlepiej jest zacząć już pierwszego dnia zatrudnienia i kontynuować je nawet przez cały rok (jeżeli jest taka potrzeba)

Kurs ten przygotowywany jest przez kierowników działu z myślą o osiąganiu celów danego departamentu i o łączeniu ich z ogólnymi celami organizacji, firmy.

Tematy takich kursów powinny zatem uwzględniać potrzeby pracowników i zapewniać im łatwy dostęp do informacji i umiejętności potrzebnych do skutecznego wykonywania pracy oraz do maksymalizacji zaangażowania pracowników.

Ten holistyczny program szkolenia z zakresu wdrażania powinien koncentrować się nie tylko na technicznych aspektach danego stanowiska

Powinien on także oferować edukację na temat sposobów pozostawania zaangażowanym i produktywnym w miejscu pracy.  Istnieje wiele platform online które uczą nowoczesnej postawy w pracy, edukują one na temat pracy przy biurku, prawidłowej postawy ciała, zmniejszania poziomu stresu czy nawet zwiększania wydajności swoich efektów

Taki rodzaj ćwiczenia to świetny element edukacyjny, który powinno się dodawać do szkolenia online dla pracowników firmy. 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Skuteczne i udane szkolenia z zakresu wdrażania stopniowego sprawiają że pracownik zaczyna rozumieć i wykonywać prace w lepszym tempie i z większą skutecznością, niż gdyby był pozostawiony sam sobie. Skutecznie przeprowadzone w załodze kursy, pozostawiają również wiele dodatkowego miejsca i czasu dla kierownictwa, ponieważ odpowiedzi na wszelkie pytania pracowników są rozwiązywane podczas takich przedsięwzięć.

Szkolenie z rozwoju umiejętności technicznych

Bez względu na poziom umiejętności technicznych pracowników danej korporacji, zawsze powinno się dążyć do stałego rozwoju i ewentualnych poprawek. Umiejętności fachowe obejmują przedsięwzięcia z zakresu wykonywania czynności takich jak – analiza danych, pisanie treści, zarządzanie mediami społecznościowymi, kodowanie, programowanie itp.

Szkolenie w zakresie umiejętności technicznych jest podstawowym elementem edukacji pracowników, ponieważ jest to główny sposób, w jaki pracownicy danej firmy będą wiedzieć, jak wykonywać swoje techniczne zadania w prawidłowy sposób.

Dla ludzi zatrudnionych, którzy już posiadają wiedzę na temat wykonywania swojej pracy, wciąż istnieje sposób na dalszą edukację. Wszyscy pracownicy powinni regularnie uczestniczyć w procesie ciągłego uczenia się, tak aby być na bieżąco z najnowszymi technikami.

Istnieje wiele grup treningowych dla pracowników, które posiadają efektywne treści  szkoleniowe dotyczące rozwoju umiejętności technicznych, które mogą służyć pracodawcy jako inspiracja dla tworzenia własnych kursów.

Jednym z takich grup jest MTD Training Group, jest to centrum szkoleniowe, które korzysta z wielu kreatywnych metod w celu zapewnienia pełnego zakresu złożonych rozwiązań edukacyjnych, dotyczących zagadnień rozwoju umiejętności sprzedaży i zarządzania, w tym – filmów, podcastów, e-learningu i rozwiązań dotyczących wsparcia pracowników online.

Programy rozwoju umiejętności technicznych mogą być uwzględnione we wcześniejszym, wbudowanym programie szkoleniowym lub mogą być dostarczone do wszystkich znajdujących się w miejscu pracy pracowników, którzy mogą wykorzystać te umiejętności do dalszego rozwoju. Należy więc pamiętać że zawsze można nauczyć się czegoś nowego.

Szkolenie umiejętności miękkich

Sposób w jaki zachowują się pracownicy danej firmy, jest równie ważny jak to jakie umiejętności i wiedzę posiadają, dlatego właśnie rozwój kompetencji miękkich jak tak samo ważny dla rozwoju organizacji. Umiejętności miękkie to atrybuty osobiste, które umożliwiają pracownikom efektowne i harmonijne interakcje z innymi osobami w miejscu pracy, w tym ze współpracownikami, zarządem jak i z klientami.

Badania wykazały, że każda luka w podstawowych umiejętnościach miękkich wśród pracowników firmy wpływa negatywnie na sukces firmy i może zmniejszyć jej obroty.

Szkolenia w zakresie umiejętności miękkich są przydatne dla nowych i już obecnych pracowników na wszystkich poziomach, są również niezwykle skutecznym sposobem na zbudowanie wydajnej, pełnej szacunku i opartej na współpracy kultury, która ostatecznie wpływa na wynik finansowy organizacji. 

Oto niektóre tematy warte rozważenia podczas szkolenia w zakresie umiejętności miękkich:

 • Zdolność do porozumiewania się.
 • Umiejętności prezentacji,
 • Umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów.
 • Inteligencja emocjonalna.
 • Etyka.
 • Praca zespołowa.
 • Zdolność adaptacji,

Szkolenie umiejętności miękkich jest tak samo istotne jak wszelkie inne kursy i treningi.


Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Wiele osób zastanawia się jakie istnieją cechy odróżniające przywództwo od  zarządzania. Czy oba słowa mogą się wzajemnie wykluczać? Czy profesjonaliści mają cechy obu, a może też uczą się jednego z nich albo drugiego przez dłuższy czas? Owe pytania to tylko wierzchołek góry lodowej, na temat różnic między tymi zachowaniami.

Innovation Labs (z języka angielskiego – Laboratoria Innowacji), stały się przez dążenie do wprowadzenia zmiany ogólnoustrojowej, filarem estrady społecznych innowacji. Laboratoria te, używane są przez administracje miast, organizacje pozarządowe, ośrodki analityczne i międzynarodowe korporacje, stając się tym samym domyślną bazą dla opartych na współpracach systemach innowacji. Mają one również wiele wykorzystań w różnych dziedzinach na całym świecie.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.