Co prawo energetyczne mówi o służebności przesyłu?

Służebność przesyłu to bardzo ważne zagadnienie zarówno dla firm oraz różnego rodzaju zakładów przemysłowych, jak i osób, których dane zagadnienie bezpośrednio dotyczy. Co dokładniej warto wiedzieć na temat służebności przesyłu?

zdjęcie - (the_title())


Co prawo energetyczne mówi o służebności przesyłu?

Służebność przesyłu to bardzo ważne zagadnienie zarówno dla firm oraz różnego rodzaju zakładów przemysłowych, jak i osób, których dane zagadnienie bezpośrednio dotyczy. Co dokładniej warto wiedzieć na temat służebności przesyłu? Co prawo energetyczne mówi na ten temat? Co to w ogóle jest ta służebność przesyłu?

Czym jest służebność przemysłowa i przesyłu?

Generalnie kwestia wydaje się dość prosta. Zasadniczo bowiem chodzi o to, że w zasadzie żadne przedsiębiorstwo ani zakład przemysłowy, hala produkcyjna albo fabryka nie są w stanie zapewnić sobie wszystkiego same na własnym terenie. Muszą być podprowadzone drogi, zapewniona woda, prąd. Siłą rzeczy, wszelkie urządzenia do przesyłu energii, wody, drogi itp. znajdują się często na gruntach osób prywatnych.

Służebność odnosi się tu do dwóch, bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim, jeśli jest to absolutnie konieczne do funkcjonowania danej firmy, to właściciel nieruchomości w zasadzie musi się zgodzić na wykorzystanie np. jego drogi itp. Z drugiej jednak strony, ma prawo pobierać za to określoną opłatę. Służebność przesyłu to jest to samo, co służebność przemysłu, jednak odnosi się do kwestii przesyłu energii.

W tym zakresie działa nie tylko Kodeks Cywilny, jak w przypadku zwykłej służebności przemysłu, lecz także dodatkowo Prawo Energetyczne, określając chociażby konieczność regularnej konserwacji urządzeń przesyłu, zasady korzystania z nich itp.

Co zaś się dzieje w momencie, w którym strony nie mogą się dogadać? Otóż wówczas sprawa wchodzi na drogę sądową i eksperci określają, czy dane urządzenie jest konieczne dla istnienia firmy, jakie powinny być zasady jego użytkowania, jakie opłaty itp. Warto jednak podkreślić, że droga sądowa raczej jest niekorzystna z punktu widzenia obu stron.

Szkolenie służebność przesyłu

Dlatego też warto zainwestować w konkretną wiedzę z zakresu służebności przesyłu. Tutaj przyda się zarówno szkolenie prawo energetyczne jak i szkolenie służebność przesyłu. Dzięki nim znacząco poznamy zasady służebności przemysłu i będziemy mogli odpowiednio się do nich ustosunkować tak, aby jak najwięcej zyskać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.