Co się zmieniło w prawie budowlanym?

Prawo budowlane na przestrzeni lat ulegało sporej ilości zmianom. Wprowadzano nowe ustawy, zmieniano już działające oraz zmieniano wymagania ich dotyczące. Spowodowane jest to tym, że zmieniają się nie tylko ustawy w państwie ale również wytyczne Unijne i my jako państwo musimy tych wytycznych przestrzegać i się do nich podporządkowywać.

zdjęcie - (the_title())


Co się zmieniło w prawie budowlanym ?

Prawo budowlane na przestrzeni lat ulegało sporej ilości zmianom. Wprowadzano nowe ustawy, zmieniano już działające oraz zmieniano wymagania ich dotyczące.

Spowodowane jest to tym, że zmieniają się nie tylko ustawy w państwie ale również wytyczne Unijne i my jako państwo musimy tych wytycznych przestrzegać i się do nich podporządkowywać.

W 2018 również wprowadzone zostały pewne zmiany w tej dziedzinie. Dokładnie 22 sierpnia weszła w życie specustawa mieszkaniowa która ingeruje w obecne prawo budowlane.

Pierwsza z wprowadzonych zmian dotyczy osób niepełnosprawnych. W kilku artykułach zostało określone jak są rozumiane te osoby na podstawie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Ogólnie ujmując w myśl tej ustawy określono, że podczas projektowania domów wielorodzinnych muszą zostać zaprojektowane mieszkania przeznaczone dla niepełnosprawnych. Ustawa nie określa jednak ile takowych mieszkań maiło by być.

Jest to rodzaj zrozumienia konieczności podania ręki w stronę niepełnosprawnych którzy mają problemy w codziennym życiu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Kolejne zmiany wprowadzone 22 sierpnia dotyczą odstępstw od projektów i regulują nie rozstrzygnięte z 1 stycznia 2017 roku kwestie.

Kolejne zmiany dotyczą uchylenia warunków technicznych. Ustawa ta określa jakie warunki techniczne powinny spełniać obiekty budowlane, jakie muszą być warunki użytkowania danego obiektu.

Ustawa ta wpływa na to jaki jest szczegółowy zakres i forma projektu oraz jakie są warunki geotechniczne do budowy danego obiektu. Rozporządzenia te zostaną jednak uchylone w 2021 roku.

Jest to jedna z wielu wprowadzonych ostatnio zmian w prawie budowlanym. W 2017 bowiem wprowadzono również zmiany w lokalizowaniu budynków na działce budowlanej oraz ich rozmiarów.

Zmiany w ustawach mają swoich zwolenników jak i przeciwników.

Oczywiście każdy z nich ma odrobinę racji w swoich poglądach. Jednak częste zmiany prowadzą do pewnego rodzaju zamętu zarówno wśród osób zainteresowanych jak i samych urzędników. Czy są potrzebne ? Na to pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.