Czego dowiemy się z art. 104 kpa?

Kodeks postępowania administracyjnego zawiera wszelkie wytyczne odnośnie różnego rodzaju postępowań w administracji – to rzecz dosyć oczywista. Czy jednak warto znać taki kodeks? Oczywiście może nie w stu procentach, jednak pewne ogólne informacje naprawdę warto poznać. Jak będą się one prezentowały?

26 marca 2020
zdjęcie - Czego dowiemy się z art. 104 kpa?

Czego dowiemy się z art. 104 kpa?

Kodeks postępowania administracyjnego zawiera wszelkie wytyczne odnośnie różnego rodzaju postępowań w administracji - to rzecz dosyć oczywista. Czy jednak warto znać taki kodeks? Oczywiście może nie w stu procentach, jednak pewne ogólne informacje naprawdę warto poznać. Jak będą się one prezentowały?

Szkolenie z kpa

Otóż zostaną one w sposób przystępny i z naciskiem na ich praktyczne zastosowanie, przekazane za specjalnym szkoleniu z kodeksu postępowania administracyjnego. Warto zainwestować w takie szkolenie kpa, ponieważ dzięki niemu znacznie lepiej będziemy się poruszać w gąszczu wszelkich administracyjnych kwestii.

Przynajmniej jedna osoba w firmie powinna mieć dość sporą wiedzę na temat, jak załatwiać nawet proste sprawy i w jaki sposób odczytywać wszelkie postępowania i decyzje. Warto przy okazji zainwestować także w szkolenie ceny transferowe oraz w szkolenie analiza ryzyka, ponieważ dzisiaj są to dwa całkiem istotne tematy.

Czego dowiemy się z art. 104 kpa?

Wracając jednak do zasadniczej kwestii... co takiego jest w tym 104 artykule? Otóż odnosi się od zasadniczo do decyzji i jest całkiem krótkim artykułem. Mówi tylko o tym, że organ administracji publicznej rozstrzyga sprawę wydając decyzję.

Oznacza to ni mniej ni więcej właśnie to, że generalnie nawet jeśli decyzja jest odmowna albo organ zdecydował, że nie może z różnych przyczyn podjąć się danej sprawy, to musi wydać odpowiednią decyzję, odpowiednie pismo motywujące i uzasadniające.

Chyba że przepisy stanowią w danym miejscu inaczej. Dalej, artykuł ten odnosi się do tego, że sprawa musi być jakoś zakończona, przy czym decyzja może być wydana zarówno do części, jak i do całości albo sprawa w jakiś inny sposób musi zostać zamknięta.

Czy daje nam to jakąś wiedzę? Oczywiście, że tak. Ten fragment bowiem jasno mówi nam, że jeśli jakaś sprawa trafia do organu administracji publicznej, to ów organ koniecznie musi się z nią zapoznać i jeśli nie rozstrzygnie jej albo nie będzie się mógł nią zająć, to musi podać stosowne ku temu uzasadnienie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.