Czego może dotyczyć postępowanie administracyjne?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z postępowaniem administracyjnym w Polsce jest Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego.

zdjęcie - (the_title())


Czego może dotyczyć postępowanie administracyjne?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z postępowaniem administracyjnym w Polsce jest Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego.

Ustawa ta jest bardzo obszerna i niestety bardzo często zachodzą w niej rozmaite zmiany. Niektóre przepisy ulegają nowelizacji, inne całkiem przestają obowiązywać, a w ich miejsce pojawiają się całkiem nowe.

Z całą pewnością każdy, kto jest zawodowo związany z prawem, powinien znać najważniejsze przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Tak naprawdę znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego przyda się każdemu obywatelowi.

Podmiotami postępowania administracyjnego jest bowiem nikt inny jak organ administracji publicznej, wyposażony w tak zwane władztwo administracyjne oraz na przykład osoba fizyczna. Jak zaś powszechnie wiadomo, osobą fizyczną jest każdy człowiek od urodzenia aż do śmierci.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

Na pewno należałoby zdawać sobie sprawę z tego w jakich sprawach może być prowadzone postępowanie administracyjne oraz czego może ono dotyczyć. Z całą pewnością, organ administracji publicznej wyposażony we wspomniane już powyżej władztwo, może zmieniać prawa i obowiązki podmiotu mniej uprzywilejowanego, którym będzie na przykład osoba fizyczna.

Postępowanie administracyjne może dotyczyć na przykład zaświadczeń. Polegać ono może na przykład na tym, że strona postępowania udaje się do organu w celu wybrania jakiegoś dokumentu potwierdzającego nabycie czy istnienie określonych obowiązków.

Nie da się ukryć, że może być mowa także o postępowaniu administracyjnym w sprawach skarg i petycji, do których składania ma prawo każdy z obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Postępowanie administracyjne odbywa się rzecz jasna na określonych zasadach. Aby je poznać, przydatne może okazać się kpa szkolenie.

Dzięki takiemu szkoleniu dowiemy się czym dokładnie jest zasada praworządności czy dwuinstancyjności. Każdy organ administracji publicznej ma również obowiązek prowadzić postępowanie w oparciu o zasadę proporcjonalności.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.