Inne strony: GAMMA DISCOVER

Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze?

To pytanie retoryczne pozostawmy lepiej bez odpowiedzi, a zastanówmy się przez chwilę nad tym, jakie zmiany przyniosły nowe przepisy prawa pracy.

zdjęcie - Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze?

Dla jednych okazują się dużo korzystniejsze, związane z większą elastycznością, swobodą, a przede wszystkim – mniejszą ilością obowiązków, jakie posiada pracodawca względem swoich pracowników. Do najważniejszych zmian, jakie trzeba tutaj opisać, należą przede wszystkim te, związane z regulaminami pracy.

Przed 1wszym stycznia 2017 roku każda firma zatrudniająca od 20 pracowników pod warunkiem, że praca w niej nie była wykonywana zbiorowo, zobowiązana była do tworzenia mniej lub bardziej precyzyjnych regulaminów pracy. Obecnie wymóg ten uległ zmianie i tylko i wyłącznie firmy zatrudniające ponad 50 pracowników i nie posiadające układu pracy zbiorowej zobowiązane są do ich opracowywania i przestrzegania. Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników wciąż jednak mają możliwość tworzenia regulaminów zarówno pracy, jak i wynagradzania – oczywiście, jeśli pracownicy nie wykonują pracy zbiorowej. Dodatkowo, w przypadku firm, w których pracuje do 20 pracowników, obowiązek zakładania takich regulaminów pojawia się tylko wtedy, kiedy zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.

Czy Twoja firma musi posiadać wymagane regulaminy? Korzystając ze szkolenia prawa pracy na pewno uzyskasz odpowiedź na to pytanie, a także na drugie, związane z tym, jaki Twoich pracowników przypada okres odwołania się i żądania przywrócenia do pracy lub uiszczenia odszkodowania. Poprzednio odwołanie takie można było wnieść w ciągu 7 dni od momentu ustania stosunku pracy – teraz jednak ten okres wydłużył się aż trzy razy i pracownicy mają aż 21 dni na wniesienie środka odwoławczego. Co to z praktyce oznacza i czy rzeczywiście pracownicy będą chcieli z takiej możliwości skorzystać? Z kolei na to pytanie odpowie nam już chyba tylko czas i zbierane na podstawie zmienionych przepisów doświadczenie. Z pewnością nie zaszkodzi w danych tematach pozyskać więcej informacji.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
NOWELIZACJA 2015
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.
Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.
Wiele osób, choć nie mają tego świadomości ma możliwość uzyskanie nie tylko wynagrodzenia z tytułu służebność przesyłu, ale także odszkodowanie za użytkowane gruntu bez odpowiedniej umowy.  
Określenie wysokości wynagrodzenia z tytułu prawa służebności przesyłu to jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów procesu ustalania warunków korzystania przez przedsiębiorcę z naszego gruntu.
Obecny artykuł
Czy każda zmiana jest zmianą na lepsze?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.