Czy nadchodzi koniec użytkowania wieczystego?

Ustawa, która weszła w życie w styczniu poprzedniego roku, zdaje się że w sposób definitywny rozwiązuje kwestię użytkowania wieczystego.

10 stycznia 2020
zdjęcie - Czy nadchodzi koniec użytkowania wieczystego?

Czy nadchodzi koniec użytkowania wieczystego?

Ustawa, która weszła w życie w styczniu poprzedniego roku, zdaje się że w sposób definitywny rozwiązuje kwestię użytkowania wieczystego.

Czym było użytkowanie wieczyste, w jaki sposób można je przekształcić w akt własności, kto i gdzie może się o to starać oraz z jakimi opłatami wiąże się cały proces - na te oraz inne pytanie z pewnością odpowie użytkowanie wieczyste szkolenie, które cyklicznie odbywa się w różnych regionach kraju.

Użytkowanie wieczyste - relikt przeszłości?

Użytkowanie wieczyste to wytwór poprzedniego systemu - wprowadzone zostało w 1961 roku. Zamiast sprzedawać grunta, miasta (lub gminy, lub inne jednostki) oddawały te grunta w użytkowanie wieczyste, którego okres trwania co do zasady wynosił sto lat bez jednego roku.

W styczniu roku ubiegłego się to zmieniło, na mocy ustawy przekształceniowej. Użytkowanie wieczyste ustawa, która mówi o jego zniesieniu weszła w życie w styczniu. Najważniejsze z całej tej ustawy jest to, że użytkowanie wieczyste od 2020 roku de facto przestaje istnieć. Grunty przejdą na własność na mocy decyzji organu, który do tej pory był ich właścicielem.

Szkolenia dla deweloperów

Chcąc pracować w sektorze nieruchomości trzeba mieć wszechstronną wiedzę i być na bieżąco z przepisami prawnymi. Dla niektórych mogło być zaskoczeniem zniesienie użytkowania wieczystego.

Na szkoleniach branżowych można zdobyć aktualną wiedzę dotyczącą tego jak przebiega proces przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności oraz z jakimi kosztami jest to związane. Warto wiedzieć także w jakich okolicznościach można starać się o obniżenie opłaty przekształceniowej.

Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do samorządów, gdyż to one na mocy odrębnych przepisów ustalają upusty cenowe. Jedno jest pewne - uiszczenie całej kwoty z góry wychodzi bardziej korzystnie niż rozbicie jej na raty.

Deweloperzy powinni mieć wiedzę na temat tego, jak przebiega ten proces. Chcąc oszczędzić czas na poszukiwaniu informacji, warto jak najszybciej zapisać się na stosowne szkolenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.