Czy warto szkolić się w zakresie prawa pracy?

Prawo pracy zawiera regulacje w zakresie zawartego stosunku pracy przez pracownika oraz pracodawcę. Normy prawne w nich zawarte chronią interesy pracowników oraz zawierają równie istotne kwestie z punktu widzenia pracodawcy. Są one dość często modyfikowane, dlatego też warto na bieżąco śledzić zmiany i uczestniczyć w szkoleniach z tej dziedziny prawa.

Gamma - Czy warto szkolić się w zakresie prawa pracy?


Czy warto szkolić się w zakresie prawa pracy?

Prawo pracy zawiera regulacje w zakresie zawartego stosunku pracy przez pracownika oraz pracodawcę. Normy prawne w nich zawarte chronią interesy pracowników oraz zawierają równie istotne kwestie z punktu widzenia pracodawcy. Są one dość często modyfikowane, dlatego też warto na bieżąco śledzić zmiany i uczestniczyć w szkoleniach z tej dziedziny prawa.

Nieprzestrzeganie prawa pracy wiąże się dla właścicieli firm z wieloma poważnymi konsekwencjami. Przedsiębiorcy mogą bowiem podlegać karom finansowym, a także ponieść odpowiedzialność karną. Celem prawa pracy jest nie tylko ochrona pracowników ale także zabezpiecza ono interesy pracodawcy. Aby pozostawać na bieżąco z bardzo często zmieniającymi się przepisami w tej dziedzinie, dobrym wyjściem są szkolenia z prawa pracy. Wiedza z zakresu tego prawa to bardzo istotna kwestia dla każdego prężnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Mając na uwadze fakt, że w polskich przedsiębiorstwach czasami brakuje wiedzy w tym zakresie firma szkoleniowa, bardzo często wprowadza do oferty propozycje poruszające tematykę prawa pracy.

Szkolenia kodeks pracy 2019 skupiają się przede wszystkim na wprowadzonych zmianach. Z dniem 1 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, dotyczące prowadzenia akt osobowych i innej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy w postaci e-dokumentacji. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje ponadto nowe rozporządzenie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej, które to nadaje nowy kształt obowiązkom pracodawcy związanych z prowadzeniem tej dokumentacji. Dlatego też często oferowane na rynku szkolenie prawo pracy w temacie zmian w dokumentacji pracowniczej w 2019 roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Szkolenie w tej kwestii zawiera nowe spojrzenie na prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. Na szkoleniu takim są omawiane zagadnienia dotyczące dostosowania teczek pracowników do przepisów RODO i ustawy wprowadzającej nowy okres przechowywania dokumentów. Ciekawostką będzie zapewne informacja, iż akta osobowe pracownika, które to przez wiele lat składały z trzech części zostały rozszerzone.

Dotychczasowa tak zwana ustawa o aktach osobowych została zastąpiona z początkiem 2019 roku zupełnie nowym rozporządzeniem. Warto wspomnieć, że najistotniejszą zmianą w zakresie prowadzenia dokumentacji każdego pracownika jest wprowadzenie dodatkowej części do akt osobowych, czyli części D. Ta nowa część ma być przeznaczona na ewentualny odpis zawiadomienia o ukaraniu oraz inne dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w odrębnych przepisach. Ze względu na specyfikę tej części D, zawierającą dokumenty, które po upływie określonego czasu należy usunąć przepisy dają możliwość jej podziału na mniejsze części.

A zatem dokumenty z części D akt personalnych przechowuje się w częściach dotyczących danej kary, którym przyporządkowuje się odpowiednio numery D1, D2 i następne. Nadal jednak dokumenty w każdej części muszą być ułożone w porządku chronologicznym i ponumerowane, a wykaz dokumentów musi dotyczyć odrębnie części A B C D. Nowe przepisy czasami wydają się na początku jasne. Ale ich dogłębna analiza nasuwa myśl, że na pracodawcę czyha w nich sporo pułapek. Dlatego też z tego skomplikowanego prawa pracy szkolenia są warte uwagi. Zazwyczaj na szkoleniach oprócz omówienia najnowszych zmian w przepisach prawa pracy prezentowane są tkwiące w nowościach problemy i rozwiewa się wszelkie wątpliwości, a także rozwiązuje problemy uczestników.

Każde szkolenie z tej dziedziny prawa zapewne przyniesie korzyści dla firmy. Znajomość aktualnych przepisy prawa pracy, pozwali pracodawcy na uniknięcie ewentualnych wydatków pokontrolnych a także na zmniejszenie lub wyeliminowanie kosztów wynikających ze sporów z pracownikami. Ponadto wiedza ta zapewne ułatwi pracownikom do spraw personalnych prawidłowe i szybkie wykonywanie powierzonych obowiązków.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.