Czym jest akredytacja laboratorium?

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje laboratoriów – notyfikowane oraz akredytowane. Oba te terminy oznaczają dwie różne rzeczy. Akredytacja laboratorium oznacza, że w laboratorium pracują tylko wykwalifikowani i wytrenowani pracownicy, którzy podczas wykonywania swojej pracy stosują się do przyjętych standardów.

Gamma - Czym jest akredytacja laboratorium?


Czym jest akredytacja laboratorium?

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje laboratoriów - notyfikowane oraz akredytowane. Oba te terminy oznaczają dwie różne rzeczy. Akredytacja laboratorium oznacza, że w laboratorium pracują tylko wykwalifikowani i wytrenowani pracownicy, którzy podczas wykonywania swojej pracy stosują się do przyjętych standardów.

Aby laboratorium otrzymało akredytację, musi zwrócić się o to do organizacji, która upewnia się, że w określonym laboratorium przyjęte zostały pewne normy. Otrzymanie akredytacji wiąże się z inspekcjami przeprowadzanymi od czasu do czasu w laboratorium przez taką organizację - ma to na celu okresowe sprawdzanie, czy przyjęte normy na pewno są wdrażane, badania są przeprowadzanie zgodnie z najlepszymi praktykami a wyniki rejestrowane w należyty sposób.

Najlepszym sposobem na otrzymanie akredytacji są szkolenia laboratorium, przeprowadzane dla nowych pracowników oraz stałych, by na bieżąco odświeżyć ich wiedzę. Takie szkolenia powinny dotyczyć między innymi warunków, w których powinny być przeprowadzane badania, a także metod testowych, jak i przekazywać informacje dotyczące obsługi maszyn, służących do wykonywania tych badań.

Jest kilka cech, które mówią za tym, że dane laboratorium spełnia normy - między innymi należy wziąć pod uwagę poziom wiedzy i przeszkolenia pracowników, warunki środowiskowe, w jakich badania są przeprowadzane, stan techniczny urządzeń, potencjał pomiarowy, transparentność w raportach i sporządzanych dokumentach.

Podczas okresowych inspekcji nastąpić może walidacja szkolenia - gdzie zewnętrzna instytucja ocenia, czy wszystkie przyjęte normy zostały spełnione. Ponadto, w laboratoriach warto jest mieć pracowników, którzy przeszli szkolenia iso 13485 - są one szczególnym rodzajem szkoleń obejmujących informacje niezbędne do przeprowadzenia audytu wewnętrznego.

Oprócz inspekcji z "zewnątrz" warto, by co jakiś czas odbywały się inspekcje wewnętrzne by upewnić się, że pracownicy rozumieją zakres swoich obowiązków, a normy są spełniane na porządku dziennym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.