Czym jest nomenklatura scalona?

Logistyka i transport na pewno nie nalezą do najprostszych zagadnień na świecie. Szczególnie, że pojawiają się tu różnego rodzaju trudniejsze pojęcia, które często także są dość trudne do wytłumaczenia.

12 lutego 2020
zdjęcie - Czym jest nomenklatura scalona?

Czym jest nomenklatura scalona?

Logistyka i transport na pewno nie nalezą do najprostszych zagadnień na świecie. Szczególnie, że pojawiają się tu różnego rodzaju trudniejsze pojęcia, które często także są dość trudne do wytłumaczenia. Jednym z takich ważnych pojęć będzie tutaj nomenklatura scalona. Co to dokładniej jest?

Nomenklatura scalona - najważniejsze informacje

Nomenklatura scalona to w zasadzie najważniejszy element wspólnej taryfy celnej. Mówiąc dość krótko i prosto, nomenklatura scalona to pewien system klasyfikacji towarów, który umożliwia sprawne dokonanie identyfikacji towaru na poziomie międzynarodowym.

Kod nomenklatury scalonej składa się z ośmiu cyfr. Sześć z nich zbieżnych jest z systemem klasyfikacji HS, czyli Zharmonizowanego Systemu Określania i Kodowania Towarów. Warto jeszcze podkreślić, że nomenklatura scalona wiąże się także z takimi systemami klasyfikacji jak NACE, PKD oraz PKWiU.

W zakresie nomenklatury scalonej jednak przewidywane są obecnie dość spore zmiany. Z czym to dokładniej się wiąże? Otóż najprawdopodobniej ma ona także służyć w zakresie klasyfikacji towarów na potrzeby podatków od towarów i usług. do tej pory służyło do tego PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Ma to właśnie jednak zostać zmienione.

Szkolenia - najważniejsze źródło wiedzy

Nomenklatura scalona to jednak nie jedyna sprawa związana z dostawami, która jest regularnie nowelizowana. W tym zakresie bowiem jeszcze bardzo często pojawiają się zmiany w Instrastat oraz ostatnio także ADR. Z tego też powodu zdecydowanie warto zainwestować w szkolenia intrastat 2016, szkolenie ADR 2019 oraz oczywiście szkolenia z zakresu nomenklatury scalonej.

Warto jeszcze mieć także na uwadze zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie. Z jakiego powodu? Otóż takie szkolenie dużo nam powie odnośnie różnych strategii zarządzania dostawami, organizowania transportu. W efekcie doprowadzi ono do polepszenia efektywności transportu, co zdecydowanie przeniesie się bardzo szybko na wzrost efektywności całego przedsiębiorstwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.