Czym jest samorząd terytorialny?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu korzystała z usług administracji publicznej. Należy mieć na uwadze, że pod pojęciem administracji publicznej kryje się zarówno administracja państwowa jak i administracja samorządowa oraz rządowa.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest samorząd terytorialny?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu korzystała z usług administracji publicznej. Należy mieć na uwadze, że pod pojęciem administracji publicznej kryje się zarówno administracja państwowa jak i administracja samorządowa oraz rządowa. Najczęściej jesteśmy zmuszeni do korzystania z usług administracji samorządowej.

Dlatego też każdy obywatel powinien wiedzieć czym jest samorząd terytorialny. Pod tym pojęciem kryje się ogół społeczności regionalnej albo lokalnej. Jeżeli chodzi o społeczność regionalną to jest nią gmina i powiat.

Jeśli zaś chodzi o społeczność lokalną to jest to województwo samorządowe. Istnieje kilka zasad, według których funkcjonuje samorząd terytorialny. Jedną z najważniejszych zasad jest zasada pomocniczości, zwana również zasadą subsydiarności.

Ponadto, niezmiernie ważna jest zasada unitarności oraz względnej samodzielności. Oczywiście organy samorządowe zobligowane są również do działania w sposób zgodny z powszechnie obowiązującym w Polsce prawem, zasadami współżycia społecznego zasadami demokratycznego państwa prawnego.

Każdy, kto chce być świadomym obywatelem powinien brać udział w szkoleniach, takich jak na przykład szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016. Pracownikom przydadzą się zaś szkolenia dla pracowników samorządowych.

Zarówno szkolenia dla zwykłych obywateli jak i dla pracowników samorządowych powinny być prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Najlepiej byłoby rzecz jasna, gdyby kursy były organizowane regularnie oraz systematycznie.

Niezmiernie istotne jest również to, by szkoleniowiec, który ma za zadanie prowadzić dane szkolenie posiadał odpowiednią wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Jedynie posiadanie takiej wiedzy sprawi, że szkolenie będzie skuteczne oraz rzetelnie poprowadzone.

Największy wybór interesujących szkoleń mamy rzecz jasna w prężnie rozwijających się miastach, takich jak na przykład Warszawa. Jeśli mamy możliwość, warto wziąć udział w szkoleniach weekendowych. Dzięki temu zdobędziemy potężną dawkę wiedzy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.