Czym jest służebność przesyłu?

Służebność przesyłu to instytucja prawa rzeczowego, która została wprowadzona w 2008 roku. Istota służebności przesyłu polega na tym, że przedsiębiorca może korzystać z nieruchomości w oznaczonym zakresie, jeśli planuje wybudować lub znajdują się na niej urządzenia służące do doprowadzania energii elektrycznej, pary, gazu lub płynów, które stanowią jego własność.

Gamma - Czym jest służebność przesyłu?

Czym jest służebność przesyłu?

 
Innymi słowy prawo określa w jaki sposób przedsiębiorca może korzystać z cudzej nieruchomości, żeby zapewnić właściwe funkcjonowanie urządzeń przesyłowych.

W praktyce oznacza to na przykład możliwość wejścia na grunt obciążony służebnością, który nie jest własnością przedsiębiorstwa, w celu zbudowania urządzeń przesyłowych, przeprowadzenia konserwacji, usunięcia awarii lub modernizacji. Służebność przesyłu może obciążać nieruchomość gruntową, ale także lokal lub budynek.

Z istoty prawa wynika, że podmiotem na rzecz którego ustanawia się służebność może być wyłącznie właściciel urządzeń przesyłowych, czyli np. słupów i linii elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, światłowodów, wodociągów, gazociągów, stacji transformatorowych, itp. Służebność można uzyskać w stosunku do urządzeń, które już znajdują się na nieruchomości oraz w stosunku do urządzeń, których budowa jest dopiero planowana.

Podmiotem ustanawiającym służebność może być właściciel danej nieruchomości lub jej użytkownik wieczysty.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

 

Kwestie związane ze służebnością przesyłu są bardzo skomplikowane i często prowadzą do poważnych sporów między przedsiębiorstwami energetycznymi i właścicielami nieruchomości.

Szkolenie prawo budowlane powinno obejmować również zagadnienia z tego zakresu. Dostępne są także bardziej szczegółowe warsztaty takiej jak szkolenia służebność przesyłu.

W trakcie takich zajęć porusza się kwestie związane z ustanawianiem służebności przesyłu, ustanowieniem służebności przesyłu na drodze sądowej, umowami między przedsiębiorstwem a właścicielem nieruchomości, zasiedzeniem, wynagrodzeniem za służebność przesyłu, czy też ograniczeniem własności nieruchomości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.