Dobra wola przedsiębiorcy

W związku z wejściem w życie przepisów dotyczących służebności przesyłu dopiero w roku 2008 wiele urządzeń przesyłowych znajdowało się na nieruchomościach od bardzo wielu lat.

zdjęcie - (the_title())
Znaczenie tego faktu jest niebagatelne z racji dwóch podstawowych kwestii – po pierwsze przedawnienia roszczeń, dla których terminem jest 10 lat w przypadku osób fizycznych i 3 lata, kiedy mówimy o przedsiębiorcach oraz zasiedzeniu.

O ile przedawnienie co do zasady nie budzi większych wątpliwości i jego określenie jest stosunkowo proste, to kwestie zasiedzenia często rozbija się o szczegóły, które nierzadko przemawiają na szkodę starającego się wykorzystać te opcje na swoją rzecz. Wszystko bowiem często rozbija się proste rozróżnienie pomiędzy dobrą, a złą wolą.

Kiedy mowa o zasiedzeniu służebności mamy do czynienia z dwoma okresami, jakie musza upłynąć, by doszło do takiego stanu. Jest to odpowiednio 20 lat, kiedy przedsiębiorca działał w dobrej wierze i 30 kiedy jego działanie było obarczone złą wolą.

Hasłem, które ma tu ogromne znaczenie jest właśnie zła lub dobra wola. To ona decyduje często o tym, czy właściciel nieruchomości ma w ogóle szanse na uzyskanie jakiejkolwiek korzyści majątkowej.

Trzeba przy tym jasno wskazać, że ustaleniem czy działanie przedsiębiorcy miało znamiona dobrej lub złej woli zajmuje się sąd, do którego dany przedsiębiorca złożył wniosek o ustanowienie służebności przesyłu w drodze zasiedzenia.

 

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

 

O dobrej woli przedsiębiorcy można mówić wtedy, kiedy:
  • działał on w oparciu o decyzję wywłaszczeniową,
  • działał on na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o przepisów ustawy o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

W przypadku występowania, któregokolwiek z powyższych przypadków można mówić o dobrej wierze przedsiębiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to miało znaczenie dopiero po upływie 20 lat od momentu instalacji danych urządzeń na nieruchomości.

Co więcej to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia, że właśnie takie okoliczności miały miejsce.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.