Inne służebności gruntowe w energetyce

Służebności są jednym z elementów Kodeksu Cywilnego, należących do tak zwanych ograniczonych praw rzeczowych. Powstają one poprzez umowę, orzeczenie sądowe.
Gamma - Inne służebności gruntowe w energetyce

  Poznaj prawo odnośnie służebności! Dobre szkolenia służebność przesyłu rozwikłają kwestie dotyczące korzystania z ograniczonych praw rzeczowych w budownictwie!

  Rodzaje służebności gruntowych?

  Prostym językiem – służebność jest prawem, które pozwala obciążyć prawnie nieruchomość na rzecz posiadacza innej nieruchomości, która jest definiowana jako nieruchomość władnąca. Właściciel tejże, ma prawo do korzystania w ograniczonym, ustalonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością. Mogą one dotyczyć kwestii użytkowania, lub też ograniczenia prawa właściciela nieruchomości obciążonej do wykonywania rozbudowy budynku, czy też wnoszenia go na wyższa, niż ustalona wysokość.

  Najczęściej spotykane i ustanawiane służebności gruntowe to służebności przejazdu, do której zalicza się służebność drogi koniecznej oraz służebność w zakresie poprowadzenia przez działkę obciążoną energii elektrycznej, instalacji wodnokanalizacyjnej, przyłączy gazu etc. Różni się to zasadniczo od prawa jakim jest służebność przesyłu tym, że właścicielem nieruchomości władnącej w tym przypadku jest osoba fizyczna, a nie przedsiębiorstwo energetyczne!

   

  Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

   

  Jak ją ustanowić?
  Służebność gruntowa może być ustanowiona drogą umowy, orzeczenia sądowego, decyzji administracyjnej oraz zasiedzenia. Nabycie służebności drogą zasiedzenia zajmować może od 20 do 30 lat.

  Więcej szczegółów opisują odpowiednie szkolenia prawo budowlane, omawiające między innymi warunki zasiedzenia i inne procedury prawne.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  Znaczenie klasycznych służebności gruntowych w przypadku usług przesyłowych jest bardzo duże. Kwestie prowadzenia przewodów energetycznych, gazowych, telefonicznych, wodociągowych nie zależą wyłącznie od ustanowienia klasycznej służebności przesyłu. Ma ona jedynie znaczenie dla linii wyższych napięć przebiegających przez działkę. W przypadku potrzeby instalacji przyłącza do linii energetycznej, które przebiegać musi przez nieruchomość innej osoby, konieczne jest ustanowienie służebności gruntowej i obciążenie działki np. sąsiada przez właściciela nieruchomości, do której tworzone jest przyłącze energetyczne.

  Poprowadzenie linii energetycznych wymaga więc podjęcia stosownych ustaleń nie tylko z firmami przesyłowymi, ale często z właścicielami okolicznych gruntów!

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.