Inspektor ochrony danych osobowych

Całkiem niedawno pojawiło się zupełnie nowe stanowisko związane z ochroną danych osobowych. Powstała bowiem taka funkcja jak IOD, czyli Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cała ustawa dopiero ma wejść w życie, ale warto wiedzieć już teraz, jakie są zadania IOD i na czym dokładnie to wszystko polega.

Gamma - Inspektor ochrony danych osobowych

Inspektor ochrony danych osobowych


Inspektor ochrony danych osobowych będzie pełnił bardzo istotną rolę w ochronie danych. Jego zadania będą się nieco różniły od zadań, które są przypisane ABI, czyli Administratorowi Bezpieczeństwa Informacji.

Warto także wiedzieć, że główną różnicą pomiędzy ABI a IOD jest to, że powołanie ABI nigdy nie jest obowiązkowe, natomiast powołanie IOD w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Jakie to przypadki?

Przede wszystkim jego powołanie będzie konieczne, gdy przetwarzania danych osobowych będzie dokonywał podmiot albo organ publiczny. Wyjątkiem są tu sądy.

Przyjmuje się jednak, że zalecane, choć niekonieczne jest powołanie IOD przed podmioty prywatne, zajmujące się zadania publicznymi, np. transportem publicznym.

Oprócz tego powołanie IOD jest konieczne, gdy działalność polega przede wszystkim na przetwarzaniu ważnych lub wrażliwych danych na dużą skalę, dotyczy to także danych związanych np. z wyrokami. Oczywiście wciąż można w tym wszystkim odnaleźć sporo nieścisłości, ale prawdopodobnie przepisy te będą dopracowywane.

Inspektorem ochrony danych osobowych może zostać osoba niekarana, która ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a poza tym wykazuje się znajomością prawa, technologii, informatyki, organizacji. Osoba ta musi także być wykwalifikowana do przenoszenia danych nawet poza Unię Europejską.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Warsztaty Administrator Bezpieczeństwa Informacji mają za zadanie w sposób praktyczny wprowadzić uczestników w tematykę ochrony danych z punktu widzenia administratora bezpieczeństwa informacji.

Uczestników tego szkolenia interesują również:Do jej zadań będzie należało między innymi prowadzenie rejestru różnorakich czynności, informowanie administratora oraz innych osób o prawach i obowiązkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych, monitorowanie przestrzegania zasad związanych z przetwarzaniem danych osobowych.

Oprócz tego inspektor ochrony danych osobowych powinien także współpracować z nadzorczym organem, pełnić funkcję punktu kontaktowego z nim, a także z osobami, których dane będą miały być przetwarzane.

Powinien także informować o skutkach przetwarzania danych osobowych itp. Istotne jest to, aby funkcja ta została przydzielona osobie godnej zaufania, potrafiącej wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Proponujemy szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenie abi. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.