Jak ustanowić służebność przesyłu?

Prawo budowlane oraz odnoszące sie do nieruchomości to jest zdecydowanie to, czego podstawy powinien znać jakikolwiek przedsiębiorca. Dlaczego? Otóż bowiem nasze prawo zawiera obecnie wiele naprawdę ciekawych przepisów. Jednym z ciekawszych jest niewątpliwie służebność gruntowa przez zasiedzenie. O co tutaj chodzi?

zdjęcie - (the_title())


Jak ustanowić służebność przesyłu?

Prawo budowlane oraz odnoszące sie do nieruchomości to jest zdecydowanie to, czego podstawy powinien znać jakikolwiek przedsiębiorca. Dlaczego? Otóż bowiem nasze prawo zawiera obecnie wiele naprawdę ciekawych przepisów. Jednym z ciekawszych jest niewątpliwie służebność gruntowa przez zasiedzenie. O co tutaj chodzi? W jaki sposób taka ustawa o zasiedzeniu może nam jakoś pomóc jako przedsiębiorcom?

Służebność gruntowa przez zasiedzenie - podstawowe informacje

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, co to w zasadzie jest za ustawa. Spójrzmy jednak najpierw na nasze problemy. Wiadomo - każdy ma problemy z właścicielami okolicznych w stosunku do firmy domów. Tu okazuje się, że dana droga jest prywatna, tamta też, instalację byśmy musieli przeciągnąć przez podwórko itp. Albo inaczej - używamy przez wiele lat danej drogi, aż tu nagle pojawia się jej właściciel i żąda pieniędzy za używanie jej. Co możemy w takich sytuacjach zrobić?

Tu właśnie pomaga nam służebność gruntowa przez zasiedzenie. Określa ona bowiem, że jeśli w dobrej wierze używaliśmy danej części posesji prywatnej przez 20 lat albo w złej przez 30, to możemy oficjalnie starać się w sądzie o nadanie niejako służebności już do końca. Oznacza to, że np. dalej nie będziemy musieli płacić za daną drogę.

Ustawa o zasiedzeniu

Skoro już mowa o służebności gruntowej przez zasiedzenie, to warto powiedzieć, że podobna jest do niej ustawa o zasiedzeniu. Ona z kolei charakteryzuje się tym, że skoro używaliśmy danego obiektu przez 20 albo 30 lat, to mamy prawo starać się o nabycie go na własność.

Szkolenie z prawa budowlanego

Jak zatem widać powyższe ustawy mogą być dla nas jako przedsiębiorców całkiem korzystnym rozwiązaniem i sposobem na rozwiązanie dziwnych sytuacji prawnych. Niemniej jednak pamiętajmy, że te zasady działają w obydwie strony. Ktoś zatem może je wykorzystać przeciwko nam Warto zatem iść na specjalistyczne szkolenie za zakresu nieruchomości czy prawa budowlanego, aby dowiedzieć się, jak wykorzystywać prawo budowlane na własną korzyść.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.