Jak wygląda wdrażanie gmp w laboratorium?

GMP czyli dobra praktyka produkcyjna to konieczność dzisiaj w każdym laboratorium badawczym. Czym w zasadzie jest to GMP? Jak wdrożyć je do laboratorium? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej….

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda wdrażanie gmp w laboratorium?

GMP czyli dobra praktyka produkcyjna to konieczność dzisiaj w każdym laboratorium badawczym. Czym w zasadzie jest to GMP? Jak wdrożyć je do laboratorium? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej....

GMP - dobra praktyka produkcyjna

Na wstępie warto właśnie dokładnie określić, czym w zasadzie jest GMP. Otóż jest to pewien zbiór standardów i procedur kontrolnych oraz produkcyjnych, które mają doprowadzić do minimalizacji ryzyka oraz wzrostu jakości wytwarzanych produktów. Określają one np. pożądany stopień higieny w laboratorium, najważniejsze urządzenia sterylizujące, kiedy należy przeprowadzić jaką kontrolę. Oczywiście stosowanie GMP w laboratorium jak najbardziej wymaga również prowadzenia dokumentacji GMP.

Jak wprowadzić GMP do laboratorium?

Tak naprawdę zanim jeszcze praca w laboratorium ruszy, GMP powinno jak najbardziej zostać wzięte pod uwagę. Chodzi tu przede wszystkim o to, że należy wyznaczyć osobę albo też grupę osób, które będą odpowiedzialne w laboratorium za sprawy związane z szeroko pojętą jakością.

Oczywiście niżej wytłumaczymy dokładniej, na czym będzie to polegało. Takie osoby muszą dobrze znać się na praktyce GMP i opracować regulamin pracy w laboratorium oraz oczywiście wszelkie procedury badawcze i kontrolne w oparciu o własnie te procedury.

Dlaczego GMP nie może być wdrażane stopniowo? Dlatego, że powstanie wówczas naprawdę duży chaos. Wyobraźmy sobie, że wykonujemy audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym już dawno po skończeniu wszystkich prac, ponieważ akurat wtedy doczytaliśmy, że jest on wskazany.

Oczywiście zawsze taka kontrola może nam jakoś pomóc, niemniej jednak na pewno nie da tyle. ile kontrola przeprowadzona we właściwym miejscu i czasie.

Szkolenia z GMP

Warto jeszcze właśnie zastanowić się nad zainwestowaniem w profesjonalne szkolenia z zakresu GMP. Trzeba bowiem podkreślić, że nawet takie pozornie proste sprawy jak dokumentacja gmp okazują się całkiem trudne do prowadzenia bez odpowiedniego przeszkolenia w tym zakresie, a wdrożenie procedur nie jest wcale łatwiejsze...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.