Jakie instytucje chronią prawa konsumentów?

Każda osoba, która nabywa jakiekolwiek dobra lub usługi staje się konsumentem. W Polsce obowiązują określone prawa, które chronią interesy konsumentów przed niekorzystnymi praktykami między innymi dużych sklepów czy korporacji handlowych.

zdjęcie - (the_title())


Jakie instytucje chronią prawa konsumentów?

Każda osoba, która nabywa jakiekolwiek dobra lub usługi staje się konsumentem. W Polsce obowiązują określone prawa, które chronią interesy konsumentów przed niekorzystnymi praktykami między innymi dużych sklepów czy korporacji handlowych.

Chodzi między innymi o to, aby konsument miał prawo do złożenia reklamacji wadliwego towaru, jego zwrotu w określonym terminie czy ochrony przed tak zwaną zmową cenową.

Wiele osób nie zna swoich podstawowych praw konsumenckich, a nawet jeżeli je zna, to z nich nie korzysta, gdyż wychodzi z założenia, że jako pojedyncza osoba i tak nie jest w stanie wygrać batalii z gigantami, a czasem gra toczy się o tak niewielkie kwoty, że nie jest warto przysłowiowej świeczki.

Warto pamiętać o tym, że konsument nigdy nie jest sam - stoi za nim cała armia urzędników i różnych organizacji, które zawsze są gotowe pomóc - trzeba tylko wiedzieć kiedy, w jaki sposób i do kogo wyciągnąć rękę po pomoc.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Organizacje i instytucje stojące na straży ochrony praw konsumenta

W Polsce funkcjonuje dosyć dobrze rozwinięta sieć instytucji i urzędów, których naczelnym zadaniem jest ochrona praw konsumenckich. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Praw Konsumentów, Inspekcję Handlową czy Federację Konsumentów.

W razie problemów można zwrócić się po pomoc do wyżej wymienionych organów. Przykładowo, UOKiK jest organem administracji rządowej właściwym w przypadku, gdy naruszone zostaną zbiorowe interesy konsumentów. Urząd ten został zobowiązany także do walki z nieuczciwą konkurencją.

Szkolenia dla osób zainteresowanych tematyką praw konsumenta

Lista szkoleń z zakresu praw konsumenckich jest dosyć szeroka - odbywają się one w wielu większych miastach, w dogodnych terminach, także każdy zainteresowany będzie mógł wybrać coś dla siebie. Prawa konsumenta szkolenie, to propozycja tak na prawdę dla każdego. Warto znać swoje prawa, po to by móc skutecznie z nich korzystać, bez poczucia niższości w stosunku do handlowych gigantów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.