Jakie organy występują w administracji publicznej?

Administracja publiczna pełni bez wątpienia istotną rolę dla społeczeństwa. Wśród jej funkcji można wyróżnić na przykład funkcję reglamentacyjno – porządkową. Dzięki tej funkcji możliwe jest zapewnienie obywatelom porządku publicznego.

zdjęcie - (the_title())


Jakie organy występują w administracji publicznej?

Administracja publiczna pełni bez wątpienia istotną rolę dla społeczeństwa. Wśród jej funkcji można wyróżnić na przykład funkcję reglamentacyjno - porządkową. Dzięki tej funkcji możliwe jest zapewnienie obywatelom porządku publicznego.

Konieczne jest również zapewnienie obywatelom dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego też administracja publiczna utrzymuje szpitale oraz szkoły. Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że samo słowo “administracja” pochodzi od łacińskiego słowa ministrae co znaczy “służyć”.

Administracja ma więc za zadanie służyć swoim obywatelom. Warto również pamiętać o tym, że organy administracji państwowej zmuszone są do działania w imieniu prawa. Ogół organów tworzy tak zwany aparat administracyjny. Wiele osób myli urzędy z organami. Tymczasem urzędy nie są organami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

Są one jednak jednostkami pomocniczymi organów. Wśród organów administracji publicznej, w myśl przepisów postępowania administracyjnego wyróżnić należy: ministrów, centralne organy administracji rządowej czy wojewodów. Należy również pamiętać, że częścią administracji publicznej jest także administracja samorządowa.

Organami administracji publicznej będą więc również organy jednostek samorządu terytorialnego. Niezmiernie ważne jest to, aby administracja publiczna była fachowa. Dzięki temu możliwe będzie jej skuteczne działanie.

Wszyscy pracownicy rządowi czy samorządowi powinni brać zatem udział w regularnie organizowanych szkoleniach oraz kursach. Jako przykład takiego kursu można wskazać chociażby szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016.

Szkolenia dla pracowników samorządowych oraz kursy dla pracowników administracji rządowej muszą być prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowane kadry szkoleniowe. Dobrze byłoby postarać się o to, aby wziąć udział w kursach dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Świetnym pomysłem będzie udział w kursach certyfikowanych. Będziemy wówczas posiadać dowód udziału w kursie czy szkoleniu. Może nam się to przydać chociażby przy komponowaniu CV.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.