Jakie procedury badawcze występują w laboratorium?

Laboratorium badawcze to dość specyficzna jednostka pracy. Tutaj przede wszystkim dochodzi do dość wysokiego stopnia zagrożenia czy to wypadkiem, czy skażeniem środowiska bądź pomyłki podczas badań.

zdjęcie - (the_title())


Jakie procedury badawcze występują w laboratorium?

Laboratorium badawcze to dość specyficzna jednostka pracy. Tutaj przede wszystkim dochodzi do dość wysokiego stopnia zagrożenia czy to wypadkiem, czy skażeniem środowiska bądź pomyłki podczas badań. Dlatego też trzeba koniecznie wdrożyć pewne systemy zabezpieczające przed takimi problemami.

Procedury badawcze

Dlatego też standardowo w każdym laboratorium występują pewne procedury badawcze. Czym one są ?Otóż one określają po prostu, w jaki sposób ma ogólnie być przeprowadzana dana procedura badawcza. Warto jednak podkreślić, że to nie jest odgórny wymóg.

Każde laboratorium powinno opracować własną procedurę badawczą oraz określić osoby za nią odpowiedzialne. Pamiętajmy jednak, że w zasadzie jest to bardzo istotne - taka procedura badawcza pomaga nam zaplanować i przeprowadzić badania bez zbędnego chaosu i minimalizując ryzyko jakiegokolwiek wypadku.

Dokumentacja GMP

Tworząc procedury warto jeszcze podkreślić, że dość dobrym pomysłem jest zasadniczo opieranie się na zasadach GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej. Co to w ogóle jest? Otóż GMP to pewien system oparty na procedurach produkcyjnych i kontrolnych, mający na celu zapewnić jak najwyższą jakość produktu. Dzisiaj istnieje obowiązek wdrożenia GMP do laboratoriów oraz takiej organizacji pracy i regulaminu pracowni, aby wszystko było ze sobą w pełni kompatybilne.

W kwestii jednak jeszcze należy podkreślić, że konieczne jest prowadzenie dokumentacji GMP. Warto zatem wybrać się na szkolenie odnoszące się właśnie do GMP oraz wymagań z nim związanych, gdyż dzięki temu będziemy mogli szybciej wszystko wdrożyć i nie tracić czasu na czytanie różnych regulaminów itp.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Na koniec warto jeszcze podkreślić jedną sprawę a mianowicie to, że szczególnie istotny w zakresie właśnie bezpieczeństwa w laboratorium jest audyt wewnętrzny, czyli niejako wewnętrzna kontrola. Warto w tym momencie podkreślić, że wewnętrzna to nie oznacza koniecznie, że musi być z tej samej pracowni, mogą to być po prostu pracownicy innego działu w danym laboratorium.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.