Jakie ryzyko może wystąpić w procesie budżetowania?

Proces budżetowania to w istocie jeden z najważniejszych aspektów finansowych działalności praktycznie każdej firmy. Niestety dość często bywa on mocno bagatelizowany, co już samo w sobie jest poważnym błędem.

Gamma - Jakie ryzyko może wystąpić w procesie budżetowania?


Jakie ryzyko może wystąpić w procesie budżetowania?

Proces budżetowania to w istocie jeden z najważniejszych aspektów finansowych działalności praktycznie każdej firmy. Niestety dość często bywa on mocno bagatelizowany, co już samo w sobie jest poważnym błędem. Jakie jeszcze błędy można łatwo popełnić podczas procesu budżetowania? Jakie ryzyko się z tym wiąże?

Finanse dla niefinansistów szkolenie Warszawa - najlepsze rozwiązanie

Zanim jednak jeszcze przejdziemy do omówienia zagadnienia budżetowania, to warto powiedzieć trochę o szkoleniu finanse dla niefinansistów. Dla kogo ono jest? Otóż właśnie jest to doskonałe rozwiązanie, idealne na miarę XXI wieku, ponieważ odnosi się przede wszystkim do kierowników wielu mniejszych firm, którzy założyli je z pasji, jednak brak im wykształcenia ekonomicznego czy finansowego.

Co oczywiście w pewnym momencie rodzi niejakie problemy, ponieważ chcąc nie chcąc zarządzając firmą, pewne tematy musimy po prostu zrozumieć i poznać - inaczej się nie da. Takie szkolenie controlling finansowy pomaga właśnie zrozumieć podstawy ekonomii, w tym właśnie proces budżetowania.

Ryzyko budżetowania

No ale właśnie - jakie ryzyko w zasadzie wiąże się z takim budżetowaniem? Przede wszystkim wiele osób niestety ma dość mylne pojęcie i myśli, że wystarczy jedynie oszacować przychód, określić ile i na co wydajemy i się tego trzymać. Generalnie budżetowanie nie do końca tak wygląda. Na początek należy tutaj dokładnie określić dochody firmy - te uzyskane i te możliwe do uzyskania.

Poważnym błędem jest tutaj zarówno niedoszacowanie ich jak i przecenienie. Dalej niestety zdarza nam się ciągle zaplanować bardzo sztywno wydatki - z tym wiąże się dość poważne ryzyko, że ostatecznie nie damy rady sprostać naszym zobowiązaniom finansowym, jeśli pojawi się jakaś przeszkoda. Taki plan wydatków powinien być bardziej płynny, opierać się niejako na strategii reakcji łańcuchowej. Dalej poważnym ryzykiem jest brak wprowadzenia właściwej kontroli takiego procesu budżetowania. Oznacza to, że w efekcie nie panujemy nad wydatkami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.