Jakie techniki wykorzystuje się w laboratoriach mikrobiologicznych?

Laboratoria mikrobiologiczne muszą zdecydowanie cechować się naprawdę wysokim poziomem jakości, czystości. Skąd się to bierze? Jakie techniki są tam wykorzystywane? Jakie dokumenty regulują sposób zarządzania laboratorium i jego funkcjonowania?

zdjęcie - (the_title())


Jakie techniki wykorzystuje się w laboratoriach mikrobiologicznych?

Laboratoria mikrobiologiczne muszą zdecydowanie cechować się naprawdę wysokim poziomem jakości, czystości. Skąd się to bierze? Jakie techniki są tam wykorzystywane? Jakie dokumenty regulują sposób zarządzania laboratorium i jego funkcjonowania? Co tutaj szczególnie się liczy? O tym powiemy pokrótce poniżej...

Regulacje odnośnie laboratoriów mikrobiologicznych

Najpierw odpowiedzmy, co w ogóle reguluje pracę w takim laboratorium. A zatem przede wszystkim będziemy tu mieć regulamin danego laboratorium, który tworzony jest przez kierownika danej pracowni zazwyczaj na podstawie kilku różnych dokumentów. W ich skład wchodzić będzie na pewno GMP, w tym zaś aneks 15 GMP, prawo czy ustawa zajmujące się akurat tym danym działem, specyfikacja konkretnych urządzeń itp. Wszystko musi być wzięte pod uwagę tak, aby zapewnić absolutne maksimum bezpieczeństwa.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Pierwszym takim stopniem kontroli w jakimkolwiek laboratorium mikrobiologicznym będzie na pewno audyt wewnętrzny. Na czym w zasadzie polega on? Otóż specjalnie wyszkoleni pracownicy badają tu całą dokumentację poszczególnych badań, badania stanu technicznego itp. Szczególnej kontroli podlega tu dokumentacja gmp. Następnie zaś określają oni, czy doszło do jakiegoś naruszenia norm czy standardów czy nie.

Techniki wykorzystywane w laboratoriach mikrobiologicznych

Wiele osób, chcąc dowiedzieć się więcej na temat prasy w laboratorium zadaje pytanie odnośnie stosowanych technik. Cóż na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od tego, jakie techniki mamy na myśli.

Czy są to techniki sprawdzające czystość biologiczną w danym laboratorium, czy też określające, kwalifikujące i walidujące poszczególne surowce oraz produkty czy też może techniki mające na celu pomoc w określeniu, czy dana metoda badawcza na pewno będzie odpowiednia w danym badaniu. To wszystko są dość skomplikowane sprawy, a technik stosowanych w różnych laboratoriach jest naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.