Służebność przesyłu – kwestie prawne

Z instytucją służebności przesyłu związane są także inne pojęcia prawne, który wynikają z egzekucji przepisów w tym zakresie. Jedną z bardziej znaczących konsekwencji wejścia w stosunek prawny oparty na służebności przesyłu jest to, że uzyskane na tej podstawie odszkodowanie, nawet jeżeli jest efektem porozumienia pomiędzy właścicielem i przedsiębiorcą będzie podlegało opodatkowaniu w ramach PIT.

Gamma - Służebność przesyłu - kwestie prawne

Służebność przesyłu - kwestie prawne


Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego fakt, iż ujęcie służebności przesyłu w ramach umowy cywilnej pomiędzy właścicielem nieruchomości, a przedsiębiorcą powoduje, że brak jest podstaw do zwolnienia uzyskanej w ten sposób należności z opodatkowania.

Zgodnie bowiem z obowiązującym prawem na podstawie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT wolne od podatku są m. in. przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.

W przypadku jednak umowy cywilnej stanowiącej ugodę pomiędzy przedsiębiorcą a właścicielem nieruchomości, nie ma mowy o wywłaszczeniu w trybie administracyjnym.

Dodatkowo, zgodnie z art. 124 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami umowa o służebności przesyłu zawierana jest w postaci aktu notarialnego po uprzednich pertraktacjach.

W takiej sytuacji nie ma podstaw do tego, by uznawać odszkodowanie z tytułu korzystania z gruntu bez umowy służebności przesyłu jest wypłacane w ramach ustanowionych przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.

W myśl obowiązujących przepisów stanowią one przychody z innych źródeł. Z odwrotną sytuacją mielibyśmy do czynienia gdyby decyzję o wywłaszczeniu wydał organ administracyjny.

Z uwagi jednak na cywilny charakter przedmiotowej sprawy zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny nie mogły podjąć właściwego postępowania jednocześnie orzekając o charakterze prawnym odszkodowania uzyskanego z tytułu służebności przesyłu w ramach ugody zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości i przedsiębiorcą.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia:

Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.