Laborant – specyfika zawodu

Laboranci to pracownicy laboratorium zajmujący się pobieraniem i badaniem próbek materiałów biologicznych oraz wykonywaniem badań i analiz produktów. Laboranci obecni się w branży medycznej, farmaceutycznej, ale także spożywczej, kosmetycznej oraz w instytucjach państwowych takich jak sanepid.

zdjęcie - (the_title())


Laborant - specyfika zawodu

Laboranci to pracownicy laboratorium zajmujący się pobieraniem i badaniem próbek materiałów biologicznych oraz wykonywaniem badań i analiz produktów. Laboranci obecni się w branży medycznej, farmaceutycznej, ale także spożywczej, kosmetycznej oraz w instytucjach państwowych takich jak sanepid.

Osoby pracujące w laboratoriach posiadają wyższe wykształcenie medyczne, czasami mogą być to również osoby ze średnim wykształcenie - wówczas mamy do czynienia z technikami laboratoryjnymi. Od ich skrupulatności i skupienia podczas wykonywanej codziennie pracy zależy zdrowie i życie ludzkie.

Bez efektów ich pracy, w postaci wyników badań lekarze w większości przypadków nie byliby w stanie postawić właściwej diagnozy i wdrożyć sposobu leczenie: dobrać leków czy też podjąć decyzji o dalszej diagnostyce w kierunku występowanie danego schorzenia.

To właśnie laboranci odpowiedzialni są wyniki badań takich jak morfologia, OB, badania moczu, poziomu cukru, badania hormonalne czy też badania mające na celu wykrycie obecności grzybów i wirusów. Diagnostyka laboratoryjna stanowi prosty, często mało inwazyjny dla pacjenta i relatywnie tani sposób nie tylko diagnostyki, ale także w przypadku wielu chorób profilaktyki zdrowotnej.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie wykształcenie laborantów i regularne aktualizowanie posiadanej przez nich wiedzy. Hasła takie jak: szkolenia iso 13485, szkolenia laboratorium czy też szkolenie znakowanie produktów spożywczych – powinny stanowić bazę wyjściową kursów odbywanych w każdym przedsiębiorstwie i w każdej placówce nadzorującej oddziały laboratoryjne.

Dzięki utrzymywaniu wiedzy laborantów na odpowiednim poziomie i zapoznawaniu ich z najnowszymi wynikami badań i ciągle rozwijającymi się dostępnymi technologiami możliwa jest ich efektywna praca, która jest niezwykle istotna z perspektywy bezpieczeństwa i dopuszczenia do sprzedaży testowanych przez nich produktów spożywczych, suplementów diety, wyrobów medycznych oraz wyników i analizy przeprowadzanych badań i testów laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w celach diagnostycznych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.