Co przyniesie nowy rok dla budowlańców?

Ustawa prawo budowlane przez wiele lat nie doczekała się zmian, co powodowało, że inwestorzy musieli stosować się do wielu nieco przestarzałych przepisów. To zaś sprawiało, że musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę nawet niewielkich obiektów jak również na prowadzenie prac remontowych.

zdjęcie - (the_title())

Co przyniesie nowy rok dla budowlańców?


Wynikiem tego były często znacznie wyższe koszty związane z realizacją inwestycji, nie mówić już o kwestii straconego na chodzenie po urzędach i oczekiwaniu na uzyskanie zezwoleń czasu. Dlatego też wprowadzone od stycznia zmiany mają wychodzić naprzeciw właśnie inwestorom, zmieniając diametralnie wiele przepisów.

Największe zmiany widoczne są w kwestii uzyskiwania zezwoleń na budowę czy przeprowadzanie prac. Zlikwidowano konieczność ich uzyskiwania w bardzo wielu przypadkach.

Wcześniej postawienie altanki, garażu czy niewielkiego pomieszczenia gospodarczego wiązało się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia. Obecnie zlikwidowano ten wymóg, a wiele planowanych prac nie wymaga nawet zgłoszenia do urzędu.

Tak samo łatwiejsze jest wykonywanie zjazdów na posesję, te które usytuowane są przy drogach gminnych i powiatowych nie wymagają nawet zgłoszenia prac w kwestii budowy praz remontu zjazdów.

Jedynie w sytuacji gdy posesja znajduje się przy drodze wojewódzkiej lub krajowej, należy zgłosić planowane prace. Jednocześnie skrócono okres oczekiwania na niemą zgodę urzędu, wystarczy że w ciągu 21 dni nikt nie zgłosi zastrzeżeń do planowanych prac, aby można było je przeprowadzić.

Wprowadzono także zmiany dotyczące ewentualnych odstępstw od projektów w czasie realizacji inwestycji. Jeżeli nie przekraczają one 2 procent wymiarów, wówczas inwestor może spać spokojnie.

Nie będą one bowiem najmniejszą przeszkodą w odbiorze budynku oraz wydaniu zgody na jego użytkowanie, co wcześniej wiązało się z koniecznością stworzenia nowego, zamiennego projektu i jego uzgodnienia z urzędami.

Przyswojenie wszystkich zmian w ciągu krótkiego czasu może być pewnym problemem. Dlatego jeżeli ktoś chce szybko opanować obowiązujące po zmianie prawo budowlane szkolenie z tego zakresu może być idealnym rozwiązaniem, aby bez problemu uzyskać właściwą i rzetelną wiedzę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia:

Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.