Nowości w prawie budowlanym – kiedy pozwolenie na budowę?

Spośród wielu przepisów, które w ostatnim czasie podlegały zmianom z pewnością wyróżniają się zwłaszcza przepisy budowlane. Stanowią one podstawę realizacji wszelkich inwestycji, dlatego tez ich znajomość jest tak niezbędna.

zdjęcie - (the_title())


Nowości w prawie budowlanym - kiedy pozwolenie na budowę?

Spośród wielu przepisów, które w ostatnim czasie podlegały zmianom z pewnością wyróżniają się zwłaszcza przepisy budowlane. Stanowią one podstawę realizacji wszelkich inwestycji, dlatego tez ich znajomość jest tak niezbędna. Szczególnie firmy budowlane jak również inwestorzy czy nawet pośrednicy sprzedaży nieruchomości powinni znać aktualne ustawy i planowane w nich zmiany.

Gdy chodzi o inwestycje budowlane szkolenie powinno stanowić podstawę działania dla zajmujących się tym firm i osób. Niektóre zmiany są dość znaczne, wymagają więc posiadania zawsze dobrej wiedzy, inaczej bowiem mogłoby to skutkować błędna realizacją prac i tym samym narazić firmę na spore straty finansowe i chwilowy brak możliwości realizacji prac.

Obecnie wiele przepisów zmieniono w taki sposób, że stały się one bardziej liberalne. Aktualne prawo budowlane nie wymaga bowiem pozwolenia na budowę przy wznoszeniu każdego budynku, co z pewnością znacznie ułatwi prowadzenie wielu prac budowlanych. Spod obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę wyłączono między innymi garaże, altany czy budynku gospodarcze. Jednocześnie przepisy określają między innymi wielkość tym obiektów, aby mogły zostać postawione bez pozwolenia na budowę.

Nie ma także konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę zjazdów na działkę, tutaj zmiany dotyczą przede wszystkim dróg gminnych i powiatowych. Oczywiście szczegółowe przepisy określają dokładnie w jakiej sytuacji nie trzeba uzyskiwać odrębnego pozwolenia, a kiedy wciąż należy tej czynności dokonać. Nie dziwi więc fakt, że ilość osób zainteresowanych szkoleniami przybliżającymi tematykę prawa budowlanego rośnie, gdyż ilość planowanych i wprowadzanych w kolejnych latach zmian także jest bardzo duża.

Sporym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim szkolenia inwestycyjne, na których uczestnicy dowiadują się o zmianach, które dotyczą przede wszystkim deweloperów i większych inwestorów. Często bowiem złagodzone przepisy mają zastosowanie jedynie w stosunku do inwestorów prywatnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.