O czym mówi art. 107 kpa?

KPA – Kodeks postępowania administracyjnego to bardzo ważny dokument. Czy jako właściciele firm powinniśmy w ogóle jednak go znać? Po co wiedzieć, w jaki sposób i jak przebiegają w zasadzie przeróżne procesy administracyjne? Otóż okazuje się, że jest to całkiem ważna wiedza…

Gamma - O czym mówi art. 107 kpa?


O czym mówi art. 107 kpa?

KPA - Kodeks postępowania administracyjnego to bardzo ważny dokument. Czy jako właściciele firm powinniśmy w ogóle jednak go znać? Po co wiedzieć, w jaki sposób i jak przebiegają w zasadzie przeróżne procesy administracyjne? Otóż okazuje się, że jest to całkiem ważna wiedza...

Co nam daje wiedza o postępowaniu administracyjnym?

Otóż przede wszystkim zaczynamy się orientować co kiedy powinno być wykonane i zrobione. Dzięki takiej wiedzy wiemy, co może ile potrwać, kiedy jaka decyzja jest nieważna itp. Słowem, znacznie lepiej poruszamy się w gąszczu biurowych informacji.

O czym mówi artykuł 107 kodeksu postępowania administracyjnego?

Otóż artykuł ten mówi generalnie o decyzjach - o tym co powinna zawierać decyzja, jak powinno wyglądać uzasadnienie itp. A zatem, każda decyzja powinna zawierać oznaczenie danego organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony albo też stron, powołanie podstawy prawnej.

Jak dotąd zatem ważne jest, aby dana decyzja posiadała jakiś znak, symbol mówiący o tym, że konkretna instytucja wydała dany dokument. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że w zasadzie jakikolwiek także nasz dokument będzie nieważny, jeśli tylko nie będzie miał oznakowania stron. Każda decyzja także musi być czymś umotywowana - nie może być wydana ot tak po prostu.

Kolejne elementy decyzji to : rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, informacja, czy można i jeśli tak, to jak można się odwołać oraz koniecznie decyzja musi zawierać podpis z podaniem imienia i nazwiska a także stanowiska danej osoby.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, jak powinno wyglądać uzasadnienie, a mianowicie musi ono zawierać fakty i dowody, na których oparła się decyzja. Uzasadnienie także musi określić, jakich dowodów nie wzięto pod uwagę i dlaczego. Trzeba podkreślić jednakże, że możliwe jest również w szczególnych przypadkach odstąpienie od danej decyzji.

Aby jednak lepiej poznać kodeks, warto zainwestować w szkolenie z kpa. Przy okazji przyda się każdemu szkolenie ceny transferowe, szkolenie analiza ryzyka.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.