Służebność przesyłu – obliczanie wynagrodzenia

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.

zdjęcie - Służebność przesyłu – obliczanie wynagrodzenia

Służebność przesyłu - obliczanie wynagrodzenia

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takWarto jednak pamiętać, że w praktyce tego typu sytuacje zdarzają się dosyć rzadko.

Kryteria ustalenia wysokości wynagrodzenia nie są ustalone w kodeksie cywilnym. Najczęściej jest to świadczenie jednorazowe, jednak może być również wypłacane okresowo. Ponieważ w prawie znajduje się określenie "odpowiedniego", wynagrodzenie może być określane w zależności od konkretnego przypadku.

W orzecznictwie istnieje pogląd, że przy obliczaniu wynagrodzenia bierze się pod uwagę kilka czynników. Należy do nich wartość nieruchomości przed obciążeniem urządzeniami przesyłowymi, a także położenie, rodzaj i rozmiar nieruchomości oraz jej charakter.

Pod uwagę bierze się również społeczno-gospodarcze przeznaczenie danego obszaru oraz sposób zagospodarowania sąsiednich nieruchomości. Ogólna zasada jest taka, że czym większa atrakcyjność danej nieruchomości, tym wyższe wynagrodzenie powinien otrzymać jej właściciel.

Zobacz inne artykuły ze szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia służebność przesyłu, szkolenia prawo energetyczne. Zapraszamy

Innym istotnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy ustalaniu wysokości takiego wynagrodzenia jest stopień ograniczenia prawa własności.

Ocena stopnia ograniczenia jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji urządzeń przesyłowych, czyli czy znajdują się one na powierzchni działki, czy pod nią.

Nie bez znaczenia jest także częstotliwość oraz sposób w jaki przedsiębiorca będzie korzystał z danej działki. Jeśli takie korzystanie będzie bardzo częste, właściciel powinien otrzymać wyższe wynagrodzenie. Więcej na ten temat wyjaśniają szkolenia służebność przesyłu.

Jak widać kryteria określania tego typu wynagrodzenia są bardzo skomplikowane i w dużym stopniu uzależnione od konkretnych przypadków.

Szkolenie prawo budowlane pozwala na poszerzenie wiedzy w tym zakresie. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ wysokość wynagrodzenia za służebność przesyłu może budzić duże kontrowersje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.