Orzecznictwo sądowe

Orzecznictwo sądowe dotyczące służebności przesyłu wciąż opiera się przede wszystkim na interpretacjach czynionych przez Sąd Najwyższy. Wynika to z zapytań, jakie kierują sądy niższej instancji.

zdjęcie - (the_title())

Orzecznictwo sądowe


Co ważne, w wielu sprawach to właśnie stanowisko Sądu Najwyższego ma decydujące znaczenie dla tego, by dana sytuacja została rozwiązana w sposób zgodny z wolą właściciela nieruchomości.

Jednym z ciekawszych przypadków służebności przesyłu jest ten, który dotyczy gruntów będących własnością skarbu państwa, a na których usadowiono urządzenia przesyłowe.

Znaczenie tego zagadnienie jest o tyle istotne, że dotyka problematyki przekształcenia roli państwa po roku 1989.

Wynika to z faktu, co stwierdził sam Sąd Najwyższy, że do czasu istnienia jednolitej zasady własności państwowej wszystko, a więc i nieruchomość i urządzenia przesyłowe były własnością państwa. Co za tym idzie w tym okresie nie ma podstaw do ustanawiania służebności przesyłu.

Co więcej, zgodnie z opinia Sądu Najwyższego sytuacji tej nie zmienia także odejście od samej zasady jednolitości. Dopiero dzięki ustawom z 5 grudnia 1990 i 7 stycznia 1991 zostały uwłaszczone grunty i linie energetyczne.

Sąd Najwyższy uznał także, iż zgodnie z poglądem zawartym w sprawach prowadzonych pod sygnaturą akt sprawach IV CSK 509/15 i IV CSK 510/15,” uwłaszczenie przedsiębiorstw państwowych na majątku sieciowym jednocześnie skutkowało przekształceniem przysługującego im prawa do korzystania z nieruchomości państwowych w odrębne prawo podmiotowe, uprawniające do dalszego utrzymywania sieci na tych nieruchomościach.”

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:Tym samym, jak stwierdza Sąd Najwyższy wraz z uwłaszczeniem powstała także służebność, która stanowi obecnie służebność przesyłu.

Tym samym, nawet w przypadku sprzedażyosobom prywatnym gruntów państwowych, na których ustanowiona jest służebność przesyłu muszą one liczyć się z koniecznością posiadania nie swoich urządzeń na terenie własnej nieruchomości.

Co za tym idzie, za taką fomę służebności przesyłu nie należy się również wynagrodzenie.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.