Podstawowe rodzaje kompetencji pracowników

Rekrutacja i selekcja pracowników może być niezwykle trudnym zadaniem dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami. Dotyczyć to może młodych właścicieli przedsiębiorstw, którzy stoją przed zadaniem zatrudnienia pierwszego pracownika, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w działach personalnych. Elementów, na które musimy zwrócić uwagę jest bardzo wiele: od dyspozycyjności pracownika, przez jego potencjał i chęci do wykonywania danego zawodu, aż po jego umiejętności i kompetencje. To właśnie te ostatnie stanowią często najważniejsze kryterium wyboru pracownika i warto wiedzieć, jakie rodzaje występują.

 
Rekrutacja i selekcja pracowników może być niezwykle trudnym zadaniem dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami. Dotyczyć to może młodych właścicieli przedsiębiorstw, którzy stoją przed zadaniem zatrudnienia pierwszego pracownika, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w działach personalnych.

Elementów, na które musimy zwrócić uwagę jest bardzo wiele: od dyspozycyjności pracownika, przez jego potencjał i chęci do wykonywania danego zawodu, aż po jego umiejętności i kompetencje. To właśnie te ostatnie stanowią często najważniejsze kryterium wyboru pracownika i warto wiedzieć, jakie rodzaje występują.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

Ludzie są głównym składnikiem każdej organizacji. Dlatego też pozyskiwanie i zatrudnianie właściwych osób oraz zachęcanie ich do efektywnej pracy jest kluczem do sukcesu każdego zakładu pracy. Poznaj szkolenie skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników.

Poznaj nasze szkolenia:

Zasadniczo wyróżniamy cztery rodzaje kompetencji:
  • społeczne - wpływające na budowanie relacji, umiejętność pracy w grupie, pośrednio wpływają również na umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne,
  • osobiste - wynikające z cech charakteru, wpływają na zaangażowanie czy jakość wykonywanej pracy,
  • menedżerskie - czyli ogół umiejętności w zakresie zarządzania (czasem, pracą, projektami, pracownikami), mają charakter "liderski",
  • zawodowe - wynikające z wiedzy i umiejętności specjalistycznych.

Na jakie kompetencje należy zwrócić uwagę? Z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoba, która posiada doskonale rozwinięte umiejętności komunikacyjne i zdolność szybkiej nauki, sprawdzi się choćby w przedsiębiorstwach handlowych - wyuczenie zawodu będzie mniej problematyczne dla pracodawcy, niż choćby inwestycja w wielokrotne szkolenia z zakresu negocjacji.

W zawodach, które wymagają specjalistycznej wiedzy (medycyna, IT, przemysł) często nie zwraca się uwagi na umiejętności społeczne czy osobiste.

Jak więc zdecydować? Z pewnością warto wcześniej określić charakter stanowiska oraz wymagane i preferowane kompetencje - te, które są konieczne dla zatrudnienia oraz te, które znacząco ułatwią pracę, jednak ich występowanie nie jest niezbędne.

Możemy wybrać się również na specjalistyczne szkolenie, które pomoże w określeniu, jak powinna przebiegać rekrutacja - szkolenie to z pewnością ułatwi nam zdefiniowanie potrzeb przedsiębiorstwa oraz określić profil idealnego kandydata.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.