Pomiędzy windykacją a egzekucją.

Dla osób mających styczność z windykacją, czy to po stronie pracownika, czy też z uwagi na posiadane zadłużenie zajęcie to bywa często źródłem wielu stresów. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zarówno posiadanie długu, jak i jego odzyskiwanie jest źródłem wielu nerwów. Tymczasem trzeba mieć świadomość tego, że dla obu stron tego procesu występują zarówno prawa, jak i obowiązki. 

   
  Dla osób mających styczność z windykacją, czy to po stronie pracownika, czy też z uwagi na posiadane zadłużenie zajęcie to bywa często źródłem wielu stresów. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zarówno posiadanie długu, jak i jego odzyskiwanie jest źródłem wielu nerwów. Tymczasem trzeba mieć świadomość tego, że dla obu stron tego procesu występują zarówno prawa, jak i obowiązki.

  Tak dłużnik, jak i windykator musza pamiętać, że proces odzyskiwania zadłużenia nie jest swoistym dzikim zachodem, na którym nie obowiązują żadne zasady. Jest to przecież zadanie, które ściśle reguluje prawo. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że brak jest jednego aktu prawnego, który pokazuje co windukator może, a czego robić mu nie wolno.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Windykacja należności to sztuka dyplomacji, perswazji, negocjacji i psychologii. Na naszym szkoleniu uczymy jak szybko, dbając o relacje odzyskać należne nam środki.

  Wpisując w wyszukiwarkę naszej strony poniższe hasła poza propozycjami szkoleniowymi znajdziesz nie tylko programy szkoleń, ale również materiały merytoryczne dotyczące tego obszaru:

  Choć wiele uregulowań znajdzie w się kodeksie cywilnym to nie sposób powiedzieć, że cała windykacja opiera się wyłączni an tym akcie. Proces dochodzenia do stanu, w którym dłużnik zwraca zobowiązanie jest zatem złożony w swej różnorodności i jednocześnie prosty w założeniu. Takie zdefiniowanie windykacji sprawia, że każdy kto wykonuję tę niewdzięczną pracę musi liczyć się z koniecznością cyklicznych szkoleń. Mowa tu jednak nie tylko o kwestiach zmian w prawie.

  Windykacja to przede wszystkim negocjacje, zdolność do wypracowania takiego kompromisu, w którym możliwe będzie zaspokojenie wierzyciela i brak utraty godności w przypadku dłużnika. Warto zwrócić uwagę na to, że obok działań windykacyjnych o charakterze miękkim trzeba być gotowym do podjęcia działań zdecydowanych.

  Przejście pomiędzy windykacją miękką a twardą to moment przełomowy. Jest to ten punkt, w którym przeciwko dłużnikowi zostaje zaangażowany najczęściej sąd, a w dalszej konsekwencji także organ egzekucyjny czyli komornik. Istnieją takie definicje windykacji, które zakładają, że egzekucja to moment zakończenia tego procesu. Jest to także często ujmowane jako porażka windykatora. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to także bardzo wymierna porażka dla dłużnika. Egzekucja to bowiem zawsze koszty, które finalnie spadają na osobę zadłużoną.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.