Praca w dni wolne od pracy

Zdarza się tak, że pracodawca prosi lub nawet żąda by wykonywać pracę w dniu, kiedy przypada dla pracownika dzień wolny. Trzeba wtedy pamiętać, że dla pracownika oznacza to, iż musi otrzymać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

9 sierpnia 2017
zdjęcie - Praca w dni wolne od pracy

Praca w dni wolne od pracy


Co za tym idzie nie może być mowy o tym, że po stronie pracownika powstanie strata w postaci utraty dnia wolnego. Wszystkie kwestie dotyczące dni wolnych od pracy w kontekście czasu pracy są regulowane przez Kodeks Pracy.

Zasadą jest, że każdy pracownik ma prawo do korzystania z przysługujących mu dni wolnych. Rzecz dotyczy oczywiście przypadku przeciętnego, pięciodniowego tygodnia pracy.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że to od decyzji pracodawcy zależy, który dzień tygodnia poza niedzielą lub świętem będzie dla pracownika dniem wolnym. Choć przyjmuje się, że jest to z reguły sobota to nie ma przeszkód, które uniemożliwiałyby wskazanie przez pracodawcę innego dnia.

Zasadniczo przyjmuje się, że pracownik wykonuje pracę przez pięć dni w tygodniu. Zdarza się jednak, iż mogą wystąpić okoliczności w pełni uzasadniające wykonanie pracy w także w dzień wolny od pracy. W takich przypadkach musi być jednak zrealizowana rekompensata w postaci dnia wolnego.

 

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

 

Jednocześnie trzeba jasno wskazać, że praca w dni wolne możliwa jest wyłącznie w jasno określonych okolicznościach, którymi są:

  • prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • wykonywania pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.

Trzeba przy tym pamiętać, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za pracę w dzień wolny od pracy niezależnie od tego ile godzin przepracował. Innymi słowy, nawet pracując jedną godzinę w dzień standardowo wolny od pracy, pracownik otrzymuje pełne osiem godzin wolnego, czyli jeden dzień.

Warto zatem zauważyć, że zagadnienie czasu pracy szkolenia pracowników i pracodawców po prostu wymaga. Pozwala to na lepsze zrozumienie wzajemnych praw i obowiązków, co pozwoli na unikanie niepotrzebnych nieporozumień.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.