Służebność przesyłu – Wstęp

Pojęcie służebności przesyłu dotyczy szczególnej formy prawa rzeczowego, którego podstawą jest służebność, a samo w sobie odnosi się do możliwości korzystania z urządzeń przesyłu energii lub też paliw, czy choćby wody.

Gamma - Służebność przesyłu - Wstęp

Służebność przesyłu - Wstęp


Obecnie w związku z coraz szerszą potrzebą odnawiania starych sieci przesyłowych, problem tej formy służebność staje się coraz powszechniejszy, a jego skutki mogą dotyczyć szerokie zakresu właścicieli nieruchomości.

Podstawa prawna.
Na gruncie polskiego prawodawstwa służebność przesyłu swoją podstawę znajduje w ramach kodeksu cywilnego. Nie jest ona unormowana w odrębnym akcie prawnym rangi ustawy.

Zgodnie zatem z Kodeksem Cywilnym, w myśl artykułów od art 3051 do 3054 służebnością jest możliwość obciążenia nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1[1], prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Innymi słowy jest to nic innego, jak prawo do tego, by na naszej nieruchomość umożliwić postawienie danych urządzeń, z których korzystać będzie osoba nimi zarządzająca.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:Początkiem i właściwą podstawną konkretnej służebności może być i najczęściej jest umowa.

Można spotkać się jednak także z takimi formami ustanawiania służebności jak:

  • orzeczenie sądowe,
  • zasiedzenie.

Co ważne prawo służebności przesyłu wygasa ostatecznie wraz z zakończeniem procesi likwidacji danego przedsiębiorstwa. Istotne jest to, że na korzystającym z prawa przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, które to prawo realizowały.

Warto wiedzieć.
Choć pozornie proste w swej postaci prawo przesyłu możę stanowić spory problem zarówno dla przedsiębiorców, jaki osób będących właścicielami nieruchomości.

Dlatego hasło „szkolenia służebność przesyłu” powinno być wyszukiwane zarówno przez jednych jak i przez drugich. Poza tym warto pamiętać, że system prawa w Polsce często bywa bardzo dynamiczny i nadążenie za zmianami może nastręczać pewnych problemów.

W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy m.in: szkolenie ze służebności przesyłu, odprawy celne szkolenie, czas pracy szkolenie. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.