Transport kombinowany

Transport kombinowany czy jak kto woli bardziej specjalistyczne określenie transport intermodalny łączy w sobie środki służące do przewozu towarów niemal ze wszystkich gałęzi transportu.

Gamma - Transport kombinowany

Transport kombinowany


W polskich warunkach najczęściej jest to łączenie transportu samochodowego z tym kolejowym. A wygląda to w następujący sposób. W pierwszej kolejności przewoźnik autem dostarcza ładunek do miejsca, skąd w dalszą drogę wyrusza on do miejsca docelowego koleją. Jeśli chodzi o przewóz ładunków samochodem to tego celu wykorzystuje się najczęściej kontenery, naczepy lub wymienne nadwozia. Dzięki tej zmienności towar rozkładać można na wiele sposobów tak, by zminimalizować niemal do zera ryzyko jego uszkodzenia w trakcie przewozu. Jeśli chodzi o kolejny etap przewozu ładunku, czyli podróż koleją to w tym wypadku do tego celu stosowane są specjalne wagony (platformy). Ich konstrukcja umożliwia swobodny i bezpieczny przewóz niemal wszystkich rodzajów towarów.

Taki transport jak każdy inny ma swoje wady jak i zalety. Jakby nie było na świecie nie ma rzeczy całkowicie idealnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia onlineZa wady transportu kombinowanego uznać można między innymi:

  • konieczność użycia niezbyt tanich, specjalistycznych urządzeń to przewozu oraz do samego załadunku ( np. dźwigów, suwnic, maszyn samojezdnych) wielkogabarytowych towarów niejednokrotnie ważących co najmniej kilka ton
  • problemy na kolei tzn. by przeładować ładunek z samochodu na naczepę kolejową również potrzeba odpowiednich urządzeń, a na niektórych stacjach może być to ciężkie zadanie.
  • Wady wadami, ale transport intermodalny ma również wiele zalet, czyli:
  • jeśli mamy dostęp to wszystkich niezbędnych urządzeń do przeładunku towarów koszty takiego transportu w porównaniu z innymi są niewielkie
  • szybki i bezproblemowy transport zarówno krajowy jak i międzynarodowy
  • niewielkie ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku
  • jednorazowo przewieźć można bardzo duże ilości towarów, co również bardzo korzystnie wpływa na obniżenie kosztów transportu
  • dowolność i duża swoboda w stosowaniu metod zarówno załadunku jak i rozładunku.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.